Leaking Pool Filter Valve

نشت آب شیر چندراهه فیلتر استخری


نوشته شده توسط : حسام الدین پولادی


شیرهای چندراهه روی فیلترهای استخری نصب می شوند و وظیفه هدایت و تغییر مسیر آب را برعهده دارند. توسط شیر چندراهه می توانیم آب عبوری از فیلتر را در جهت مسیر عادی فیلتراسیون، مسیر شستشوی معکوس(بکواش) و یا مسیر فاضلاب هدایت کنیم. هدایت آب در این سیستم از طریق مسیرها و کانال های تعبیه شده درون شیر چندراهه انجام می شود.

این شیرها دارای هفت موقعیت مختلف هستند، اما معمولا بسیاری از صاحبان استخر تعداد کمی از این حالت ها را استفاده می کنند. در اینجا تعدادی از موقعیت های پرکاربرد این نوع شیرها را بررسی می کنیم و پس از به بررسی دلایل نشت آب در شیر چندراهه می پردازیم.

  • فیلتر– این موقعیت حالت استاندارد کارکرد شیر می باشد که در آن آب برگشتی از استخر پس از عبور از پمپ و فیلتر و دیگر تجهیزات مسیر فیلتراسیون، به درون استخر باز می گردد.

  • شستشوی معکوس(بکواش)– این موقعیت سیکل شستشوی فیلتر می باشد. جریان آب از سمت پمپ وارد فیلتر شده و در جهت عکس مسیر فیلتراسیون عادی از فیلتر عبور می کند و پس از آن از مسیر فاضلاب خارج می گردد.

  • شستشوی سریع(Rinse)– در این حالت آب ورودی به فیلتر در جهت مسیر حالت عادی فیلتراسیون بوده و آب خروجی وارد مسیر فاضلاب می گردد. پس از مرحله بکواش، ممکن است مقداری از ذرات و آلودگی ها درون لوله ها و مسیرها باقی بماند، بنابراین جهت جلوگیری از ورود دوباره آن ها به داخل استخر، بایستی شیر را برای مدت کوتاهی در موقعیت شستشوی سریع قرار می دهیم.

 

واشر عنکوبتی

اگر شیر چندراهه را به بزرگراه تشبیه کنیم، واشر عنکوبتی گارد ریل آن خواهد بود. پره های این واشر جداکننده جریان های آب بوده و باعث می شوند تا آب در مسیر صحیح خود باقی بماند. اگر در حالت عادی فیلتراسیون آب از مسیر فاضلاب چکه کند، بیشتر تکنسین های استخری ابتدا واشر عنکوبتی را بررسی می کنند.

محل قرارگیری واشر عنکبوتی یا روی چرخدنده دایورتر و یا روی صفحه اتصال کلگی به پایه شیر می باشد. هنگامی که یکی از موقعیت های شیر را انتخاب می کنیم و دسته آن را رها می کنیم، دایورتر روی واشر عنکوبتی قرار می گیرد. اگر واشر تاب بردارد و یا فرسوده شود، آب از لای آن درز کرده و از مسیر فاضلاب چکه می کند.

راه حل:

راه حل این مشکل بسیار آسان بوده و تنها لازم است واشر تعویض شود. تعویض برخی از این واشرها آسان بوده و لازم است ابتدا درپوش شیر را برداشته و پس از آن واشر کهنه را خارج کرده و با واشر جدید روغن کاری شده جایگزین کنید. اما برخی دیگر از واشرها به دایورتر چسبیده و نیاز به مراحل بیشتری برای تعویض دارند.


فنر دایورتر

فشار وارده به دست ما هنگام چرخاندن دسته شیر و تغییر موقعیت آن، ناشی از وجود فنر دایورتر می باشد. فنر دایورتر چرخش دسته شیر را سخت می کند اما هدف اصلی آن محکم نگه داشتن دایورتر روی واشر عنکبوتی جهت جلوگیری از نشت آب می باشد. اگر فنر دایورتر فرسوده شود، آب از فاصله بین دایورتر و واشر عنکبوتی چکه کرده و از مسیر فاضلاب خارج می شود.

راه حل:

فنر کهنه را تعویض کنید. فنر روی دایورتر سوار شده و دور آن پیچیده شده است، لذا ابتدا فنر کهنه را خارج کرده و سپس فنر نو جایگزین آن کنید. قسمت سخت کار، فشرده کردن فنر جهت جلوگیری از چرخش خود به خودی دسته شیر است.


درپوش شیر چندراهه

اورینگ درپوش شیر در محل اتصال درپوش و بدنه اصلی شیر قرار دارد. اگر آب از این محل چکه کند، ممکن است ناشی از اورینگ باشد.

راه حل:

جهت تعویض واشر، 6 یا 8 پیچ روی درپوش شیر را باز کرده و درپوش را بردارید، سپس اورینگ را خارج کرده و اورینگ نو روغن کاری شده را جایگزین کنید.


محل اتصال شیر به فیلتر

در هر دو حالت شیر با نصب از بالا و نصب از کنار، شیر باید به نحوی به فیلتر اتصال یابد که در محل اتصال آن ها همواره واشر جهت آب بندی وجود دارد. به دلیل جریان بالای آب در محل اتصال، خرابی واشر و پاشش آب از آن قسمت یک مشکل معمول بوده و به آسانی قابل تشخیص است.

راه حل:

شیر را از فیلتر جدا کرده و واشر را تعویض کنید. خوشبختانه به دلیل استفاده از مهره ماسوره در لوله کشی های محل اتصال شیر، باز کردن شیر و تعویض واشر آسان است. پس از بازکردن شیر، اورینگ کهنه را خارج کرده و اورینگ نو روغن کاری شده را جایگزین کنید.

با تشکر از توجه تان، در صورت وجود هرگونه سوال در زمینه استخر، شیرها و ... با کارشناسان Poolbaan با شماره تلفن 44435674-021 تماس حاصل فرمائید.