Leaking Pool Pump

نشتی در پمپ استخری


نوشته شده توسط : حسام الدین پولادی


نشتی در پمپ استخری در سمت مکش به صورت نشت هوا و در سمت دهش به صورت نشت آب می باشد. اصلی ترین علت نشتی پمپ ها معیوب بودن کاسه نمد، اورینگ یا درپوش صافی (استرینر) آن است، و تنها راه برطرف کردن آن نیز تعویض اجزای معیوب است. زمانی که پمپ دچار نشتی می شود، معمولا صاحبان استخر به دلیل عدم شناخت قسمت های مختلف پمپ، با ادبیاتی متفاوت سعی در تشریح محل نشتی برای تولیدکننده پمپ یا کارشناس استخر دارند و در بیشتر موارد نمی توانند منظورشان را به درستی بیان کنند. در ادامه شایع ترین موارد نشتی و علائم آن را بررسی می کنیم.

 

نشتی در سمت مکش پمپ

در سمت مکش پمپ، هر گونه نشتی مربوط به نشت هوا می باشد. به این معنی که هوا از یک نقطه بین اسکیمر و پروانه پمپ، وارد سیستم می شود. از علائم وجود این نوع نشتی، مشاهده حباب های هوا درون صافی پمپ و محل برگشت آب به داخل استخر می باشد.

بررسی کل مسیر مکش جهت عیب یابی، کاری سخت و زمان بر است. لذا در ادامه مواردی که بیشترین احتمال نشتی دارند را بیان خواهیم کرد.


1.درپوش صافی پمپ

اگر درپوش صافی پمپ به صورت کامل آب بند نشده باشد، همواره هوا وارد سیستم خواهد شد. هنگامی که پمپ در حال کار است، به صورت مداوم و به آرامی مقداری آب روی درپوش بریزید. اگر با این کار هوای داخل صافی پمپ کاهش یابد و یا کاملا حذف شود، یکی از نشتی ها را پیدا کرده اید. می توانید با تمیز کردن و روغن کاری اورینگ درپوش صافی و یا تعویض کردن آن در صورت معیوب و فرسوده بودن، این مشکل را برطرف کنید. همچنین از عدم وجود ترک و شکستگی درپوش اطمینان حاصل کنید.


2.ترک و شکستگی در اتصالات لوله کشی و شیرآلات

از دلایل متداول نشت هوا، وجود ترک و شکستگی در اتصالات لوله کشی و شیرآلات می باشد. جهت تست می توانید با ایجاد جریان آب روی محل مشکوک به ترک، محل نشتی را بیابید. حتی اگر یک شیر بی عیب و نقص به نظر برسد، ممکن است نیاز به آب بندی دوباره داشته باشد.


3.پایین بودن سطح آب استخر

پایین بودن سطح آب استخر، به راحتی قابل تشخیص است و باعث می شود تا هوا از طریق اسکیمر وارد سیستم لوله کشی شود. همچنین مطمئن شوید که درب اسکیمر گیر نکرده باشد.


4.درپوش تخلیه صافی پمپ

این درپوش کوچک است اما اگر اورینگ آن خراب شود، هوا از طریق آن وارد پمپ می شود. اورینگ را بررسی کرده و در صورت وجود پارگی و معیوب بودن، آن را تعویض کنید.


نشتی در سمت دهش پمپ

هر گونه نشتی در سمت دهش پمپ، به صورت نشت آب می باشد. این بخش از سیستم تحت فشار بوده و آب را از قسمت های آسیب دیده با فشار به سمت بیرون می راند. سمت دهش پمپ شامل تمامی لوله ها و اتصالاتی می باشد که بعد از صافی پمپ قرار گرفته اند. از نشانه های وجود این مشکل، چکیدن یا پاشش آب در اتصالات لوله کشی، جمع شدن آب در زیر پمپ و کاهش سطح آب استخر می باشد.


1.پروانه پمپ

پروانه پمپ توسط موتور به چرخش درآمده و آب را با فشار وارد مسیر دهش می کند تا انرژی لازم جهت عبور از سیستم فیلتراسیون و برگشت به استخر را داشته باشد. معمولا مقداری از آشغال های موجود در آب درون قسمت های مختلف پروانه پمپ گیر کرده و همچنین در دراز مدت پروانه دچار سایش می گردد، که در نتیجه آن ممکن است نشت آب به وجود آید. لذا باید موتور را از قسمت پمپ جدا کرده و پروانه پمپ تعویض شود.


2.اورینگ محل اتصال بدنه پمپ و موتور

اگر در محل اتصال بدنه پمپ به موتور نشت آب مشاهده می کنید، به احتمال زیاد اورینگ معیوب شده و نیاز به تعویض دارد. همزمان با تعویض این اورینگ، بهتر است اورینگ دیفیوزر پمپ نیز تعویض گردد.


3.لوله کشی مسیر دهش

ممکن است برخی اتصالات در مسیر دهش به خوبی آب بند نشده باشند و یا در اثر گرما و حرارت دچار انقباض شده و دچار نشتی شوند. اگر لوله استفاده شده رده 40 بوده و در اثر گرما دچار انقباض شده است، از نیپل رده 80 در قست مکش و دهش استفاده کنید. لوله رده 80 مقاومت بهتری در مقابل گرما دارد.


4.بدنه پمپ

ممکن است بدنه صافی پمپ دچار ترک خوردگی شود. بعضی از افراد سعی می کنند ترک های ریز را اصلاح کنند، اما این کار بی فایده است. اگر پمپ شما هنوز نو است، بدنه آن را تعویض کنید، در غیر این صورت پمپ جدیدی را جایگزین کنید.


5.معیوب بودن کاسه نمد

قطعه بسیار مهمی که بین موتور و پروانه پمپ وجود دارد و از ورود آب به داخل موتور جلوگیری می کند، کاسه نمد است. نشتی کاسه نمد موتور را خراب کرده و در صورت ادامه این شرایط، پمپ از کار می افتد. خیس شدن پشت صفحه آب بند و جمع شدن آب در زیر پمپ روی زمین، یکی از نشانه های بروز این مشکل می باشد. همچنین ممکن است صدای موتور عوض شود، که دلیل آن خیس شدن یاتاقان های پمپ می باشد.

یکی از دلایل شایع برای این مشکل، عدم تعویض کاسه نمد در هنگام تعویض موتور پمپ می باشد. به دلیل آنکه کاسه نمد در طول مدت زمان کارکرد موتور تاب برمی دارد، عدم تعویص آن باعث می شود تا کامل با موتور جدید منطبق نشده و آب بندی به صورت کامل انجام نشود.

توصیه می کنیم کاسه نمد را در صورت بروز نشتی و همچنین جایگزینی موتور، حتما تعویض کنید. اگر کیت آماده برای پمپ خاص شما وجود دارد، زمان مناسبی است تا تمامی اورینگ و واشرهای قسمت های دیگر پمپ را نیز همزمان تعویض کنید.

اگر تمام مراحل بالا را چک کردید ولی نتوانستید محل دقیق نشتی را بیابید، ممکن است نشتی در لوله های توکار اتفاق افتاده باشد. بررسی این مورد بستگی به مهارت شما و چگونگی دسترسی به لوله ها دارد. لذا در این مرحله بهتر است با کارشناسان ما تماس بگیرید تا این کار را برایتان انجام دهند.