Getting Sand Back in your Pool?

مشکل وجود شن در کف استخر شنا


نوشته شده توسط : حسام الدین پولادی


مشاهد شن ته نشین شده در کف استخر ممکن است ناشی از استفاده از فیلتر شنی در سیستم فیلتراسیون استخرتان باشد، اما اگر فیلتر شنی ندارید و استخر روباز نبوده و همچنین در نزدیکی آن شن وجود ندارد، به احتمال زیاد آنچه مشاهده می کنید شن نیست. در واقع ممکن است حضور جلبک استخری خردلی (جلبک زرد) باعث بروز این مشکل شده باشد. جهت آزمایش، با جارو یا برس آن ها را از کف استخر جدا کنید، اگر حالت ابری به خود بگیرد، جلبک خردلی بوده و باید از روش های حذف جلبک که در بخش راه حل مشکلات استخر به آن پرداخته ایم، استفاده کنید. در ادامه به مشکلات رایج فیلترهای شنی که باعث ورود شن به داخل استخر و همچنین راه حل آن ها خواهیم پرداخت.

قبل از بیان این موارد نیاز است تا با قسمت های اصلی فیلتر شنی استخری را که در تصویر ذیل مشاهده می کنید، آشنا باشید.

sand-filter-anatomy

 

1. نازل شکسته یا ترک خورده

اگر از یک کارسناس استخر در مورد وجود شن سوال کنید، اولین سوالی که از شما خواهد پرسید این است که "آیا نازل ها را از جهت شکستگی بررسی کرده اید؟" به دو دلیل ممکن است جواب شما خیر باشد، زیرا نازل ها درون مخرن فیلتر شنی بوده و دسترسی به ان ها آسان نیست و همچنین بسیاری از صاحبان استخر نمی دانند نازل فیلر شنی چیست و کجا قرار دارد.

نازل ها در کف مخزن فیلتر قرار می گیرند که شامل 6 یا 8 لوله سوراخ دار می باشد و به لوله رابط وسط مخزن متصل می شوند تا از ورود شن به داخل استخر جلوگیری کنند. درون مخزن فیلتر شنی، آب از طریق شیر چند راهه و قسمت بالای مخزن جاری شده و پس از عبور از داخل شن به کف مخزن و جایی که نازل ها قرار دارند، می رسد. سپس آب فیلتر شده توسط نازل ها جمع آوری شده و از طریق لوله رابطه وسط مخزن به درون استخر باز می گردد. سوراخ های نازل بسیار ریز بوده و تنها اجازه عبور آب را داده و از ورود شن به داخل استخر جلوگیری می کنند. اگر شکاف و یا شکستگی در این نازل ها وجود داشته باشد، شن از آن عبور کرده و وارد آب استخر خواهد شد.

در واقع قسمت سخت این مشکل تشخیص خرابی نازل است و تعمیر و یا تعویض آن به آسانی انجام خواهد شد.


نکته بسیار مهم

اگر این مشکل ناشی از فیلتر شنی باشد، شن معمولا یک الگوی خطی آشفته در کف استخر و در اطراف خط بازگشت آب به درون استخر ایجاد کند. اما اگر شن دارای پراکندگی وسیع در کف استخر می باشد، ممکن است شن از یک منبع خارجی وارد استخر شده باشد.


2. خرابی واشر عنکبوتی شیر چند راهه

شیر چندراهه دارای چند مسیر عبور آب مختلف می باشد که با تنظیم دسته شیر در هر کدام از حالت های آن، جریان آب را از مسیر مورد نظر هدایت می کند. در برخی از حالت های کارکرد شیر، مانند "فیلتر"، آب نباید از مسیر فاضلاب جریان یابد، اما اگر این اتفاق روی دهد، به احتمال زیاد واشر عنکبوتی خراب شده است. این واشر به شکل چرخ گاری بوده و محل اتصال قسمت چرخان زیر دسته شیر (که مسیر جریان آب را تغییر می دهد) به پایه را آب بند می کند و از نشت آب جلوگیری می کند. اگر این قسمت دچار نشتی شود، ممکن است آلودگی ها و شن دوباره وارد استخر شود.

عمر مفید واشر عنکبوتی بسته به نوع استفاده و شیمی آب متفاوت است. آب سخت زودتر واشر را خراب می کند. همواره دسته شیر چند راهه را در یک جهت بچرخانید(ساعت گرد یا پاد ساعتگرد). چرخاندن دسته شیر در هر دو جهت باعث می شود که واشر تاب برداشته و یا از محل شیار خود خارج شود.


3. عدم آبکشی فیلتر (Rinse) پس از بکواش

همانطور که هنگام دوش گرفتن و پس از استفاده از شامپو نیاز به آبکشی موها و بدنمان داریم، فیلتر شنی هم پس از بکواش نیاز به آبکشی دارد. لذا پس از انجام مرحله بکواش، باید شیر را برای مدتی در حالت شستشوی سریع (Rinse) قرار داد و سپس به حالت عادی فیلتراسیون برگرداند.

در طول مرحله بکواش، آب در خلاف جهت حالت عادی جریان، جریان می یابد و ذرات و آلودگی های به دام افتاده درون فیلتر، که آبدهی فیلتر را کاهش داده اند را از طریق مسیر فاضلاب خارج می کند. پس از بکواش، مقداری از آلودگی ها، شن و ذرات معلق درون مسیرها و بخش های مختلف فیلتر باقی می مانند.

اگر پس از بکواش، آبکشی یا شستشوی سریع انجام نشود، تمام آن شن و آلودگی ها دوباره وارد آب استخر می شود. لذا همواره مرحله شستشوی سریع را انجام دهید.


4. اتمام عمر مفید شن

وقتی که دانه های شن درون فیلتر روی هم فشار داده می شوند، به یکدیگر می چسبند و به مرور زمان این چسبندگی افزایش می یابد و از کارایی فیلتر می کاهد. همانند مواد غذایی که پس از مدتی فاسد می شوند، عمر تقریبی شن فیلتر نیز 3 تا 5 سال است و پس از این مدت باید تعویض شود. یکی از نشانه های اتمام عمر شن، فشار بالای درون فیلتر است که با بکواش نیز کاهش نمی یابد، و به دنبال آن شن ریزی در کف استخر پدیدار خواهد شد.

همانند جریان آب رودخانه که سنگ های بزرگ را به تکه های کوچکتر تبدیل می کند، جریان آب درون فیلتر نیز به مرور زمان شن را به دانه های کوچکتر خرد می کند و گاها دانه ها به اندازی ریز می شود که می توانند از سوراخ های نازل ها عبور کرده و وارد استخر شوند. اگر بعد از چند سال استفاده از فیلتر شنی، شن در کف استخر مشاهده می شود و همچنین فشار بالایی درون فیلتر ایجاد شده است که با بکواش نیز کاهش نمی یابد، شن را تعویض کنید.


با ما تماس بگیرید

در تمام مراحل و یا زمانی که همه موارد بالا را چک کردید و به نتیجه نرسیدید، حتما با کارشناسان ما با شماره تماس 44435674-021 تماس حاصل فرمائید تا راهنمای شما باشند. کارشناسان ما از مشاوره و کمک به شما لذت می برند!