5 Biggest Pool Pump Mistakes

5 مورد از اشتباهات بزرگ در نگهداری پمپ استخری


نوشته شده توسط : حسام الدین پولادی


پمپ و موتور در واقع قلب تپنده سیستم گردش آب استخرتان به شمار می رود، بنابراین در صورت از کار افتادن و یا بازده پایین آن، عملکرد سیستم فیلتراسیون مختل می گردد. بهترین شرایط کارکرد موتور، محیطی خشک و خنک است. ساده ترین و اولین ابزاری که برای تشخیص معیوب بودن موتور به شما توصیه می کنم گوش های خودتان است. چرا که سر و صدای ناشی از یاتاقان های معیوب موتور را می توان به راحتی با گوش کردن صدای کارکرد موتور تشخیص داد. عمده مشکلات پمپ به واسطه نشتی آب از قسمت های مختلف آن به وجود می آید، لذا باید محیط کار پمپ، محیطی خشک و عاری از رطوبت باشد. اشتباهات زیادی در نگهداری پمپ استخری وجود دارد که ما در ادامه به 5 مورد بسیار مهم و رایج آن ها می پردازیم.

 

1. عدم تخلیه سبد استرینر پمپ استخری

بیایید با اصول اولیه شروع کنیم. سبد استرینر پمپ شاخه و برگ درختان و آشغال های درشت موجود در آب را به دام انداخته و از ورود آن ها به درون پروانه پمپ جلوگیری می کند، ولی سیستمی جهت تخلیه خود به خودی آن وجود ندارد. لذا همواره سبد استرینر را چک کرده و در صورت نیاز تخلیه کنید. اگر این کار را انجام ندهید، نرخ جریان آب استخر کاهش یافته و عملکرد سیستم فیلتراسیون ضعیف می شود که در نتیجه آن آب کدر شده و جلبک ها در آب پدیدار خواهند شد. سبد استرینر را به صورت هفتگی تخلیه و تمیز کنید، اما در طول بهار و پاییز که میزان شاخه و برگ درختان و ... بیشتر است، این دوره را کوتاهتر کنید تا سیستم فیلتراسیون همواره بهترین عملکرد خود را داشته باشد.

2. کارکرد خیلی زیاد یا خیلی کم پمپ

برخی از صاحبان استخر، جهت صرفه جویی و کاهش هزینه برق مصرفی، ساعات کارکرد پمپ را کاهش می دهند. برای حفظ کیفیت و سلامت آب استخر، کل حجم آب باید روزانه یکبار به صورت کامل از سیستم فیلتراسیون عبور کند. بسته به نرخ جریان پمپ استخری تان، معمولا این کار بین 8 تا 12 ساعت طول می کشد. اگر شما اجازه ندهید روزانه آب یکبار به صورت کامل از سیستم فیلتراسیون عبور کند، جلبک ها شروع به رشد کرده و آب استخر کثیف و کدر خواهد شد که در نتیجه آن نسبت به زمانی که پمپ میزان کارکرد عادی دارد، استخر نیاز به نگهداری و استفاده از مواد شیمیایی بیشتری دارد.

طرف دیگر این قضیه، استفاده بیش از حد از پمپ می باشد. برخی اعتقاد دارند که پمپ باید 7 روز هفته و هر روز 24 ساعت به صورت پیوسته کار کند. انجام این کار تنها در برخی شرایط خاص و ضروری توجیه پذیر است، اما برای اکثر استخرها تنها باعث استهلاک پمپ و هدر رفت پول و انرژی می شود. در این شرایط پمپ استخری سریعتر نیاز به تعمیر و تعویض قطعات و یا تعویض کل پمپ و موتور، پیدا خواهد کرد. علاوه بر آن، شنیدن صدای پمپ به صورت پیوسته بسیار آزار دهنده است. برای یک استخر شنا با عمکرد معمول، کافیست حجم کل آب استخر تنها یک بار در 24 ساعت از سیستم فیلتراسیون عبور کند.

3. انتخاب سایز نامناسب پمپ استخری

اشتباه رایجی که در انتخاب سایز پمپ استخری وجود دارد این است که هر چه توان پمپ بالاتر باشد بهتر است. به عنوان یک نتیجه، می توان گفت که اکثر استخرها پمپ های بزرگتر از سایز مورد نیاز دارند. ما به صورت منظم مراجعانی با استخر های نسبتا کوچک (تقریبا 40 مترمکعب) داریم که پمپ استخری شان 2 تا 3 برابر بزرگتر از سایز مورد نیاز است، که باعث هدر رفت انرژی و پول می شود. اگر فیلتر نیز بزرگتر از سایز مورد نیار و متناسب با پمپ انتخاب نشده باشد، عمکرد سیستم فیلتراسیون کاهش یافته و ممکن است فیلتر آسیب ببیند. مشکل دیگر مربوط به کاویتاسیون پمپ می باشد، که طی آن حباب های هوا درون آب به وجود می آیند و با نیروی زیادی و به صورت پیوسته می ترکند، و به پروانه و قسمت های داخلی پمپ آسیب می رسانند.

در مقابل، برخی از صاحبان استخر جهت صرفه جویی در هزینه، پمپی بسیار کوچکتر از نیاز استخرشان خریداری می کنند. این امر زمانی که پمپ علاوه بر استخر، انرژی لازم جهت گردش آب جکوزی، آبنما، آبشارها و دیگر تجهیزات را نیز تامین می کند، کاملا مشهود است. با این حال اگر یک جاروی مکشی اتومات را نیز یه مجموعه بالا اضافه کنیم، پمپ شدیدا تحت فشار قرار خواهد گرفت.

خودتان نیز می توانید حجم استخر و نرخ جریان مورد نیاز برای فیلتراسیون کل حجم استخر در 8 تا 12 را محاسبه کنید. سپس با استفاده از نمودار عملکرد پمپ ها، پمپ مورد نظر خود را انتخاب کنید. برای این کار می تواند به مقاله نحوه انتخاب پمپ استخری مراجعه کنید، و یا با ما تماس بگیرید تا کارشناسان مجموعه این کار را به صورت کاملا رایگان برایتان انجام داده و اطلاعات کاملتری در اختیارتان قرار دهند.

4. خشک کار کردن پمپ استخری و یا عدم استفاده از پمپ خود مکش

بیشتر پمپ های استخری خود مکش یا خود پرشو (self-priming) هستند، اما در شروع کار نمی توانند آب را درون خود بکشند. خود مکش بودن پمپ بدین معنی است که پمپ توانایی پر کردن خط مکش و محفظه خود را داشته و نیاز به هواگیری ندارد، با این حال در شروع کار باید به صورت صحیح راه اندازی شده و دقت کافی در نگهداری آن به عمل آید. پس از شروع به کار پمپ، هوای درون محفظه پمپ و مسیر عبور آب از طریق مسیر خروجی پمپ خارج می شود.

اگر آب درون محفظه پمپ به هر دلیلی خارج شود، پمپ خشک کار کرده و ممکن است آسیب جدی ببیند. لذا همواره سطح آب استخر را چک کرده و اجازه ندهید پایین تر از سطح دریچه اسکیمر قرار گیرد. در صورتی که آب درون اسکیمر نباشد، پمپ به جای آب، هوا را مکش می کند که باعث می شود پمپ بدون آب کار کند، و در نتیجه آن آب بند شفت موتور که از ورود آب به دورن موتور جلوگیری می کند، خراب می شود. با تداوم خشک کار کردن پمپ، دمای پمپ بالا رفته و آبی که درون محفظه پمپ وجود دارد شروع به داغ شدن می کند. قسمت های پلاستیکی شروع به ذوب شدن می کنند. به دلیل وجود سنسور دما بالا درون موتور، ممکن است موتور سالم بماند، اما قسمتی از آن که خیس شده است دچار مشکل خواهد شد. اگر پمپ خشک کار کرد و سالم ماند، حتما آب بند شفت موتور را تعویض کنید.

5. عدم تعویض آب بند شفت موتور هنگام تعویض موتور

با دلایل خوبی، موتورهای جایگزین برای پمپ استخری یکی از محصولات محبوب برای ما هستند. در اکثر موارد، هنگامی که یک پمپ استخری خراب می شود، معمولا قسمتی که با آب در تماس است سالم است و تنها موتور نیاز به تعویض دارد. به دلیل آنکه موتور تقریبا نصف قیمت پمپ جدید است، معمولا تنها موتور تعویض می شود. همچنین هزینه تعویض موتور کمتر از هزینه نصب پمپ جدید است.

اما بسیاری از مردم فقط موتور را خریداری کرده و آب بند شفت موتور را که قطعه کوچک و بسیار مهمی است، نادیده می گیرند. این آب بند از ورود آب به داخل موتور جلوگیری می کند(وجود آب درون موتور باعث سوختن موتور می شود). آب بند شفت موتور قبلی ممکن است ظاهرا سالم و قابل استفاده به نظر برسد. با این حال آب بند شفت موتور به مرور زمان دچار پیچ و تاب خواهد شد. نصب آب بند قبلی روی موتور جدید ممکن است آب بندی را به صورت صحیح انجام نداده و نشتی آب علاوه بر باطل کردن گارانتی، باعث خرابی موتور شود.

بنابراین حتما آب بند را تعویض کنید! قیمت آب بند نسبت به موتور بسیار پایین تر می باشد و جهت حفاظت از موتور، کمی هزینه کنید تا مشکلی پیش نیاید. همزمان با تعویض موتور، دیگر قسمت های داخلی پمپ که مستهلک شده اند را تعویض کنید، که شامل آب بند شفت موتور، اورینگ ها، واشرها و روان کننده ها می باشد.