how to install a pool sand filter

نحوه نصب فیلتر شنی استخر


نوشته شده توسط : حسام الدین پولادی


فیلتر شنی از گذشته بسیار دور به عنوان روشی موثر برای زلال سازی آب مورد استفاده قرار می گرفت. به عنوان یک صاحب استخر، یافتن اطلاعات دقیق از نحوه نصب فیلتر شنی استخر و همچنین تجهیزات و لوازم مورد نیاز دشوار است. در ادامه مراحل نصب حرفه ای فیلتر شنی استخر Hayward، به عنوان یک نمونه از برند های محبوب تجهیزات استخری، شرح داده می شود. نصب غیر اصولی و نادرست، علاوه بر آسیب رساندن به فیلتر استخری و ابطال گارانتی، می تواند خطر آفرین باشد.

تصویر بالا نشان دهنده قسمت های مختلف فیلتر شنی استخر شامل مخزن، شیر چندراهه و لوله و نازل ها می باشد. هنگام نصب، شیر بالای مخزن و لوله و نازل ها داخل مخزن قرار می گیرند.

در ادامه مراحل مختلف نصب فیلتر شنی استخر را بیان می کنیم. همچنین می توانید از ویدیو آموزشی زیر نیز استفاده کنید.

مرحله 1

قبل از شروع نصب، نیاز به خرید شن دارید. درکاتالوگ شرکت سازنده فیلتر، مقدار شن مورد نیاز ذکر شده است.

مرحله 2

محل قرارگیری فیلتر شنی استخر در مدار سیرکوله آب، بلافاصله بعد از پمپ استخری می باشد. آب ابتدا وارد پمپ استخری شده و پس از گذر از فیلتر شنی، وارد کلریناتور(کلرزن) شده و به داخل استخر باز می گردد. اگر استخرتان سیستم گرمایش داشته باشد، آب خروجی از فیلتر شنی، قبل از ورود به کلریناتور، وارد هیتر می شود.

مرحله 3

فیلتر شنی استخر روی سطح بتنی نصب می گردد و باید در نظر داشته باشید که ارتفاع محل نصب، بیشتر از 180 سانتیمتر بالاتر از سطح آب استخر نباشد. فیلتر شنی را در فاصله نزدیک از پمپ و به گونه ای قرار دهید که دسترسی اپراتور به لوله کشی ها، شیر چندراهه و خط فاضلاب، جهت تعمیر و نگهداری، به آسانی صورت پذیرد.

مرحله 4

قبل از اتصال فیلتر شنی به سیستم لوله کشی استخر، باید آن را مونتاژ نمایید. ابتدا روی رزوهای گیج فشار را با کمی نوار تفلون بپوشانید و در محل قرارگیری آن که بر روی شیر چندراهه بوده و معمولا سایز آن ¼ اینچ می باشد، در جهت عقربه های ساعت ببندید.

مرحله 5

از نصب صحیح درپوش تخلیه اطمینان حاصل کنید.

مرحله 6

مخزن را تا نیمه با آب پر کنید. این کار باعث می شود تا هنگام ریختن شن درون مخزن، صدمه ای به مخزن و نازلها وارد نشود.

مرحله 7

نازل ها و لوله رابط را که به هم متصل شده اند، درون مخزن قرار دهید. در این مرحله نیازی به نصب شیر چندراهه روی لوله رابط نیست. مطمئن شوید که نازل ها به سمت بالا خم شده باشند تا بتوانید آن ها را از دریچه بالا وارد مخزن کنید. این نازل ها تا حدودی شکننده هستند، لذا از سالم بودن آن ها اطمینان حاصل کرده و پس از آن، درون مخزن قرار دهید.

مرحله 8

نارل ها را با دقت 90 درجه به سمت پایین بچرخانید.

مرحله 9

قسمت بالای لوله رابط را به صورت موقت بپوشانید، تا شن وارد آن نشود.

مرحله 10

پکیج فیلتر شنی معمولا دارای یک قطعه مقوایی می باشد که بایستی آن را درون دریچه بالای مخزن قرار دهید تا از ورود شن به داخل لوله رابط جلوگیری کرده و ریختن شن داخل مخزن آسان تر گردد.

مرحله 11

شن را با دقت درون مخزن فیلتر بریزید و مراقب باشید هنگام ریختن شن لوله رابط کج نشود. به هیج وجه لوله و نازل ها را از جایشان بلند نکنید، زیرا هنگام فشار دادن دوباره آن ها به سمت پایین، نازل ها به سمت بالا خم می شوند و فیلتراسیون به صورت کامل انجام نخواهد شد.

مرحله 12

اورینگ شیر چندراهه را به آرامی و با استفاده از یک روان کننده سیلیکونی چرب نموده و سپس در محل خود و در قسمت گلویی شیر قرار دهید.

مرحله 13

درپوش موقت روی لوله رابط را برداشته و شیر چندراهه را به نحوی روی مخزن قرار دهید که، لوله رابط درون گلویی شیر قرار گیرد. همچنین از قرارگیری صحیح اورینگ اطمینان حاصل کنید.

مرحله 14

کلمپ شیر را وصل کنید اما به صورت کامل محکم نکنید تا در انتهای کار بتوانیم شیر را کمی بچرخانیم و در موقعیت نهایی قرار دهیم.

مرحله 15

در این مرحله می خواهیم ورودی پمپ (PUMP prot) شیر چند راهه را به خروجی پمپ استخری متصل کنیم. برای این کار باید آداپتور یکسردنده همراه فیلتر را به محل وروی پمپ شیر چند راهه متصل نماییم. جهت آب بندی آداپتور، از دو لایه نوار تفلون استفاده شود.

مرحله 16

ابتدا آداپتور را بدون استفاده از آچار در محل خود محکم کنید و پس از آن با استفاده از آچار 0.5 تا 1.5 دور بچرخانید تا کاملا آب بند شود. چرخاندن بیشتر ممکن است باعث شکستگی محل اتصال گردد.

مرحله 17

یک قطعه لوله کوتاه را بریده و با چسب به آداپتور متصل کنید. از تمیز بودن محل چسب کاری اطمینان حاصل کنید.

مرحله 18

یک مهره ماسوره را جهت تسهیل تعمیر و نگهداری پمپ و فیلتر شنی توسط چسب به سر دیگر لوله متصل کنید. تقریبا هر 5 تا 7 سال، باید یکبار شیر چند راهه را جدا نموده و شن درون فیلتر را تعویض نمایید.

مرحله 19

یک آداپتور یکسردنده دیگر را به خروجی پمپ متصل نموده و لوله ها و زانویی های مورد نیاز جهت اتصال پمپ به فیلتر شنی را اضافه کنید.

مرحله 20

پورت برگشت آب (RETURN) شیر چندراهه را به خط برگشت آب به استخر متصل کنید. در یک سیستم معمولی این قسمت معمولا به کلریناتور متصل گشته و یک مهره ماسوره جهت تعمیر نگهداری بین آن ها قرار داده می شود.

مرحله 21

پورت فاضلاب (WASTE) شیر چندراهه را به مسیر فاضلاب متصل کنید. در این تصویر مسیر یا کانال فاضلاب وجود ندارد.

مرحله 22

کلمپ شیر را با آچار محکم کنید تا شیر کاملا سرجای خود قرار گرفته و محکم گردد. درپوش محافظ پلاستیکی را روی انتهای رزوه پیچ کلمپ قرار دهید.

مرحله 23

فیلتر شنی استخر شما آماده استفاده است. معمولا ابتدا باید فیلتر را بکواش نمود، اما اگر فیلتر را برای یک استخر بتنی جدید نصب کرده اید و یا در آب مقدار زیادی گرد و غبار و ذرات معلق و آلودگی وجود دارد، جهت جلوگیری از گرفتگی نازل ها، ابتدا شیر را در حالت فیلتر(FILTER) قرار دهید و پس از گذشت چند ساعت از کارکرد آن، فیلتر را بکواش کنید.

مرحله 24

پمپ را خاموش کنید. دسته شیر چند راهه را به سمت پایین فشار داده و به سمت موقعیت بکواش(BACKWASH) بچرخانید. از اتصال پورت فاضلاب به محلی که میخواهید فاضلاب خروجی را هدایت کنید، اطمینان حاصل نمایید.

مرحله 25

پمپ را روشن کنید. از باز بودن شیرهای آب خطوط ورودی و خروجی اطمینان حاصل کنید.

مرحله 26

پس از یکنواخت شدن جریان آب فاضلاب، پمپ استخری را به مدت حداقل 2 دقیقه روشن بگذارید. در این مرحله آلودگی ها و شن های خیلی ریز از فیلتر خارج می شوند.

مرحله 27

پمپ را خاموش کرده و دسته شیر چندراهه را در حالت شستشوی سریع(RINSE) قرار دهید.

مرحله 28

پمپ را روشن کرده و تا زمان شفاف شدن آب درون سایت گلس، آن را خاموش نکنید. معمولا بیشتر از 1 دقیقه طول نمی کشد.

مرحله 29

پمپ را خاموش کرده و دسته شیر را در موقعیت فیلتر(FILTER) قرار دهید.

مرحله 30

پمپ را روشن کنید. این عملکرد عادی سیستم فیلتراسیون شماست. عدد نشان داده شده توسط گیج فشار را یادداشت کنید. این عدد، فشار فیلتر در حالت تمیز است. زمانی که منافذ بین شن ها توسط آلودگی ها مسدود گردد، فشار بالا خواهد رفت. زمانی که فشارسنج psi7 بالاتر از این مقدار را نشان داد، فیلتر را بکواش کنید.