چک لیست-بازگشایی-استخر شنا-در-فصل-بهار

چک لیست بازگشایی استخر شنا در فصل بهار


نوشته شده توسط : حسام الدین پولادی


با توجه به از راه رسیدن فصل بهار و نزدیک شدن فصل شنا، اگر شرایط آب و هوایی منطقه شما نیز مطلوب است، می توانید نسبت به بازگشایی استخرتان اقدام کنید. انجام هر چه زودتر این کار دو دلیل منطقی دارد. دلیل اول این است که بتوانید حداکثر استفاده را فصل شنا ببرید و دلیل دیگر داشتن زمان کافی جهت بررسی تجهیزات استخر، برقراری تعادل شیمیایی آب و رفع هر گونه مشکل در رابطه با تجهیزات استخر قبل از شروع دوره اوج استفاده از استخر و شنا می باشد.

اگر وقت کافی برای انجام این کار را ندارید، می توانید از تکنسین های نگهدار استخر پولبان کمک بگیرید. اما اگر می خواهید این کار را اقتصادی تر باشد، خودتان به تنهایی نیز می توانید مراحل بازگشایی استخر برای فصل بهار را انجام دهید. در ادامه ما مراحل این کار را به ترتیب برایتان شرح خواهیم داد.

بازگشایی استخر شنایی که به صورت اصولی بسته شده باشد و در طول زمستان نگهداری آن به صورت اصولی انجام گرفته باشد، بسیار آسان تر است. اگر در هر مرحله سوالی داشتید، لطفا حتما با ما تماس بگیرید.


مرحله1- شروع کار

معمولاً اولین کاری که صاحب استخر می خواهد انجام دهد برداشتن کاور روی استخر است. اما در واقع این دومین کاری است که باید انجام دهید. اولین کار تمیز کردن محیط اطراف استخر و همچنین جارو کردن شاخ و برگ درختان، خاک و آب جمع شده روی کاور می باشد. با انجام این کار می توانید از ورود مقدار زیادی از آلودگی و آب کثیف به استخر جلوگیری کنید. سپس می توانید کاور را به آرامی از روی استخر بردارید. کاور را قبل از تا کردن و انبار کردن تا فصل زمستان، کاملا تمیز و خشک کنید. انجام این کار عمر مفید کاور را افزایش می دهد.

به یاد داشته باشید بسته به ابعاد استخر ممکن است به تنهایی نتوانید کاور را از روی استخر بردارید و نیاز به کمک شخص دیگری نیز داشته باشید.


مرحله 2- اضافه کردن آب به استخر

پس از برداشتن کاور و انبار کردن آن، مرحله بعدی بررسی سطح آب استخر است. سطح آب استخر باید حداقل تا وسط اسکیمر باشد. این مساله بسیار مهم است چون با انجام این کار از ورد هوا به داخل پمپ استخر جلوگیری کرده و پمپ تنها آب را به داخل مسیر تصفیه مکش خواهد کرد. مکش هوا توسط پمپ علاوه بر کاهش قدرت فیلتراسیون، باعث آسیب به اجزاء پمپ خواهد شد.


مرحله 3- بررسی تجهیزات

پس از تنظیم سطح آب، مرحله بعدی بررسی تجهیزات استخر است. ابتدا تمامی درپوش ها و دوشاخه های فیلتر، پمپ و هیتر را که قبل از زمستان باز کرده بوده، دوباره متصل کنید. سبد اسکیمرها و پمپ را دوباره سرجای خود قرار دهید. اسکیمرها، درین های اصلی استخر و شیرهای خطوط لوله مسیر فیلتراسیون را باز کنید. با چرخاندن و قرار دادن شیر چندراهه فیلتر در موقعیت "WASTE"، می توانید آشغال های ناخواسته وارد شده به داخل خط لوله را خارج کنید. قبل از استارت پمپ استخری از برگرداندن شیر به موقعیت "FILTER" اطمینان حاصل کنید.

همواره به یاد داشته باشید که پمپ را قبل از تغییر موقعیت شیر چندراهه حتما خاموش کنید.


مرحله 4- تجهیزات جانبی محیط استخر

نردبان ها، سکوهای شیرجه و هندریل ها را دوباره نصب کنید. قبل از نصب، تجهیزات را کاملا بررسی کنید و جهت احتیاط، در صورت وجود هرگونه ترک از نصب آن ها خوداری کنید.


مرحله 5- روشن کردن سیستم فیلتراسیون

در این مرحله ابتدا پمپ و سپس دیگر تجهیزات مسیر فیلتراسیون را روشن کنید. از باز بودن شیر هواگیری فیلتر اطمینان حاصل کنید تا هوای داخل مسیر و فیلتر از طریق آن خارج شود. سپس تمامی تجهیزات را در حین کار با دقت بازرسی کنید.

پمپ و فیلتر را از جهت نشت آب بررسی کنید. همچنین بسته به نوع فیلتر استخرتان، شن و کارتریج و یا شبکه های فیلتر بررسی کرده و در صورت نیاز تعویض کنید. همچنین مقدار جریان خروجی در محل بازگشت به استخر را چک کنید. اگر فیلترتان دیاتومه است، می توانید در صورت نیاز خاک دیاتومه به آن اضافه کنید.


مرحله 6- افزودن مواد شیمیایی

نگه داشتن تعادل شیمیایی آب همواره بسیار مهم بوده و باعث می شود تا استخرتان همیشه تمیز و سالم بماند. برای انجام این کار باید به صورت منظم مقدار pH، کلر و قلیائیت کل را اندازه گیری کرده و در محدوده ایده آل نگه دارید. برای اینکه اندازه گیری ها دقیق باشد، سیستم فیلتراسیون را به مدت چند ساعت روشن گذاشته و سپس نمونه آب را در زمان روشن بودن سیستم تصفیه، از انتهای قسمت عمیق استخر بردارید.

می توانید خودتان از تست کیت های مخصوص برای اندازه گیری پارامترهای شیمیایی آب استفاده کنید و یا از تکنسین نگهدار استخر برای انجام دوره ای این کار کمک بگیرید.برخی از صاحبان استخر عقیده دارند که نگهداری و حتی بازگشایی استخر کار سختی است. به عقیده من در اکثر موارد در زندگی، اگر با دید منفی به انجام کاری نگاه کنیم، نتایج آن به سمت خودمان منعکس می شود. بازگشایی استخر آسان و از همه مهمتر لذت بخش است. شروع به کار دوباره پمپ، خبر از روزهای صاف و آفتابی پیش رو می دهد. اگر در بازگشایی استخرتان به مشکلی برخوردید، کافیست با پولبان در تماس باشید. ما کمک تان می کنیم تا با کمترین دردسر استخرتان را مجدداً راه اندازی کنید.