راهنمای-خطاهای-کلرزن نمکی- Aqua Rite -هایوارد

راهنمای خطاهای کلرزن نمکی Aqua Rite هایوارد


نوشته شده توسط : حسام الدین پولادی


بر اساس تجربه شخصی و حرفه ای به این نتیجه رسیده ام که معمولاً کسی کتابچه ر اهنمای سازنده دستگاه را نگه نمی دارد! زیرا فکر نمی کنند که دیگر به آن نیازی داشته باشند. تا زمانی که دستگاه سالم است می توان گفت که نیازی به کتابچه راهنمای وجود ندارد، اما اگر دستگاه به مشکل بخورد، اولین کاری که باید انجام دهید مراجعه به کتابچه ر اهنما است.

گاهی اوقات برای رفع نیازهای اولیه نیازی به مراجعه به کتابچه راهنما نیست، اما گاهی ممکن است مشکلات پیچیده تری به وجود آید که برای رفع آن ها حتما باید به راهنما مراجعه کنید. در استخرهایی که از سیستم های کلرزنی اتومات و یا کلرزن نمکی استفاده می کنند، حتما باید تمام کتابچه های راهنما را نگه دارید. هنگامی که کلرزن های نمکی به مشکل برمی خورند، به طور معمول یک کد خطا روی صفحه شان ظاهر می شود. این کد یک راهنمایی برای استفاده کننده جهت یافتن مشکل می باشد. اما لیست این کدها و توضیحات تکمیلی آن ها کجاست؟!

در کتابچه راهنما.

کلرزن نمکی AquaRite ساخت کمپانی هایوارد یکی از محبوب ترین کلرزن های موجود در بازار است. استفاده از این دستگاه یکی از ساده ترین راه های ضدعفونی آب استخرتان است. یکی از ویژگی هایی که در مورد این دستگاه بسیار قابل ستایش است، راهنمای ساده کد خطاهاست.


Aqua Rite هایوارد

سیستم AquaRite هایوارد دارای یک طراحی استراتژیک است، بدین معنی که تنوع زیادی در کد خطاهای برنامه ریزی شده در سیستم آن وجود ندارد. برخلاف برخی از برندهای دیگر که تنها یک کد مربوط به خطا را نشان می دهند، Aqua Rite هایوارد بسیار ساده تر است و منبع اصلی خطا را به شما می گوید.

اگر نگاهی به تصویر بیندازید، می بینید که روی صفحه 4 چراغ مختلف مربوط به خطاها وجود دارد: عدم وجود جریان (No Flow)، بررسی نمک (Check Salt)، نمک زیاد (High Salt) و بازرسی سل (Inspect Cell).

Capture41

گرچه ممکن است هر خطا به چند دلیل مختلف ظاهر شود، اما داشتن این چهار گزینه احتمالی، کمک بسیار بزرگی برای صاحب استخر است. در ادامه به بررسی خطاهای مختلف دستگاه، معنی آن ها و روش رفع آن ها خواهیم پرداخت.


بررسی نمک "Check Salt" و بازرسی سل "Inspect Cell"

همانطور که در این تصویر مشاهده می کنید، یکی از معمول ترین کد خطاهای که ممکن است در کار با یک دستگاه کلرزن نمکی با آن مواجه شوید، مربوط به مقدار نمک یا سل تولید کلر می باشد. از آنجا که این یکی از این دو همواره به صورت مستقیم روی دیگری اثر می گذارد، هنگامی که مشکل مربوط به مقدار نمک باشد، چراغ مربوط به هر دو به صورت همزمان روشن و یا چشمک زن می شوند. در ادامه کمی مفصل تر به این موضوع می پردازیم.

checksalt

الف. چشمک زدن همزمان چراغ "بررسی نمک" و "بازرسی سل"

هنگامی هر دو چراغ به صورت همزمان چشمک می زنند، بدین معنی است که مقدار نمک آب استخر بین 2500 تا 2600ppm است. در این حالت کلر همچنان در حال تولید است، اما میزان نمک در حال کاهش است. به خاطر داشته باشید که مقدار ایده آل نمک 3200ppm می باشد. در این حالت ممکن سیستم AquaRite شما کارآمد بوده و آب استخرتان شفاف باشد، اما ممکن است این شرایط در عرض یک هفته و یا کمی بیشتر تغییر کند و استخر دچار مشکلاتی شود.

راه حل ها:

 1. جهت اطمینان از صحت اندازه گیری مقدار نمک توسط دستگاه، می توانید مقدار نمک را با استفاده از کیت مخصوص اندازه گیری نمک اندازه گیری کنید.
 2. مقداری نمک به آب اضافه کنید تا سطح نمک در آب به 3200ppm برسد.
 3. در صورت نیاز سل را تمیز کنید.

ب. روشن و ثابت ماندن همزمان چراغ "بررسی نمک" و "بازرسی سل"

اگر هر دو چراغ "بررسی نمک" و "بازرسی سل" همزمان روشن و ثابت بمانند بدین معنی است که در این لحظه هیچ کلری تولید نمی شود و خطر بزرگی برای سلامت استخر به شمار می رود. روشن و ثابت ماندن این دو چراغ ممکن است هنگامی که مقدار کلر پایین تر از 2300ppm است و یا سل نمک به صورت اشتباه به سیستم معرفی شده باشد و همچنین در حالتی که اتصال سل به سیستم قطع شده باشد، اتفاق بیفتد.

راه حل ها:

 1. جهت اطمینان از صحت اندازه گیری مقدار نمک توسط دستگاه، می توانید مقدار نمک را با استفاده از کیت مخصوص اندازه گیری نمک اندازه گیری کنید.
 2. مقداری نمک به آب اضافه کنید تا میزان نمک در آب به 3200ppm برسد.
 3. سل را بازرسی کرده و در صورت نیاز تمیز کنید.
 4. در صورتی که سل در سیستم اشتباه تعریف شده است، دوباره آن را تنظیم کنید.

ج. فقط چراغ "بازرسی سل" چشمک می زند

زمانی که چراغ "بازرسی سل" به تنهایی چشمک می زند، یک نشانه اولیه از اتمام عمر سل است. هر سل برای 500 ساعت کار تنظیم شده است و پس از اتمام دوره نیاز به تنظیم دستی مجدد دارد.

راه حل ها:

 1. برای تنظیم مجدد سل، دکمه "Diagnostic" را به مدت 3 تا 5 ثانیه نگه دارید.

نمک زیاد " High Salt"

معمولاً روشن شدن چراغ " High Salt" به ما می گوید که مقدار نمک در آب استخر زیاد است.


روشن و ثابت ماندن چراغ " High Salt"

چراغ " High Salt" به چند دلیل ممکن است روشن شود: جریان برق سل بیشتر از حد مجاز باشد، سل اشتباه در سیستم تعریف شده باشد و یا مقدار نمک در آب استخر زیاد باشد. در این حالت نمایشگر دستگاه کلمه "HI" را نشان می دهد.

راه حل ها:

 1. جهت اطمینان از صحت اندازه گیری مقدار نمک توسط دستگاه، می توانید مقدار نمک را با استفاده از کیت مخصوص اندازه گیری نمک اندازه گیری کنید.
 2. مقدار نمک را با تعویض قسمتی از آب استخر با آب تازه تا 3200ppm کاهش دهید.
 3. در صورتی که سل در سیستم اشتباه تعریف شده است، دوباره آن را تنظیم کنید.
 4. با توجه به مدل دستگاه، از بالا نبودن جریان برق سل اطمینان حاصل کنید. می توانید با استفاده از اطلاعات جدول زیر، از مقدار مجاز ماکزیمم جریان سل قبل از خاموشی دستگاه مطلع شوید.


نبود جریان "No Flow"

چراغ "No Flow" نشان دهنده مشکلی در رابطه با جریان در لوله یا فلوسوئیچ است. اگر مشکلی در رابطه با جریان وجود داشته باشد، چراغ "No Flow" تا 60 ثانیه پس از شروع به کار دستگاه چشمک زن خواهد بود. اگر راه حل های زیر مشکل را حل نکرد، بایستی فلوسوئیچ را تعویض کنید.


راه حل ها:

 1. اگر چراغ چشمک می زند، پس از روشن کردن پمپ فیلتر تا 60 ثانیه منتظر بمانید. اختلال احتمالی درون جریان را بررسی کنید. اصولاً باید حداقل 30 سانتی متر قبل از محل نصب فلوسوئیچ، لوله به صورت مستقیم باشد و هیچ گونه زانویی بعد از آن قرار نگرفته باشد تا جریان یکنواخت باشد.
 2. اگر چراغ روشن و ثابت است، از نصب صحیح فلوسوئیچ اطمینان حاصل کنید. جهت فلش روی فلوسوئیچ باید در جهت جریان عبوری باشد. (فلوسوئیچ نیاز به نرخ جریان حداقلی 11 گالن بر دقیقه جهت عملکرد صحیح دارد.)
 3. فلوسوئیچ را از نظر معیوب بودن و یا قطع سیم آن بررسی کنید.

پایین یا بالا بودن دمای سل

اگرچه خطایی برای دما در نظر گرفته نشده است، اما اخطار زیاد سرد بودن و یا زیاد گرم بودن آب روی مانیتور دستگاه ظاهر خواهد شد. محدوده دمای عملکرد سل 10 تا 60 درجه سلسیوس می باشد. تولید دستگاه در 15.5 درجه سلسیوس به 20% کاهش یافته و در 10 درجه صفر خواهد شد.

هنگامی که دمای آب پایین تر از 10 درجه سلسیوس است، مانیتور دستگاه کلمه COLD را نشان می دهد.

هنگامی که دمای آب بالاتر از 60 درجه سلسیوس است، مانیتور دستگاه کلمه HOT را نشان می دهد.

هیچگونه کتابچه راهنمایی کارآمدتر از پشتیبانی فنی سازنده نیست. کتابچه راهنما به شما کمک می کند تا بیشتر با دستگاه و عملکرد آن آشنا شوید، اما اگر در هر قسمت از کار دچار سردرگمی شدید، کافیست با متخصصان ما در پولبان تماس بگیرید.