110_winter

آماده سازی استخر برای زمستان


نوشته شده توسط : حسام الدین پولادی


این روزها دمای هوا روز به روز سردتر می شود و دومین ماه پاییز نیز رو به اتمام است. لذا بسیاری از استخرهای روباز دیگر قابل استفاده نبوده و تا فصل بهار باید بسته بمانند. رعایت اصول بستن استخر جهت حفظ سلامت استخر و تجهیزات و جلوگیری از یخ زدگی آن ها ضروری است. همچنین با انجام این کار در زمان و هزینه خود نیز صرفه جویی خواهید کرد. در ادامه مراحل بستن استخر به ترتیب شرح داده شده است.


قدم 1: تنظیم تعادل شیمیایی آب

در قدم اول باید تمامی پارامترهای شیمیایی آب استخر را در محدوده مجاز تنظیم نمود. مقدار مجاز هر پارامتر را می توانید در نگهداری استخر مشاهده کنید. از ثبات و پایداری مقدار pH، کلر و قلیائیت کل اطمینان یابید و در صورت لزم تنظیمات لازم را انجام دهید. می توانید با استفاده از تست کیت های مخصوص استخری به سرعت و به آسانی مقدار هر یک از پارامترهای شیمایی آب را اندازه گیری کنید. ما همچنین توصیه می کنیم که جهت جلوگیری از ایجاد لکه روی سطوح، به آب استخرتان شوک دهید. ایجاد تعادل شیمیایی آب به این دلیل است که سلامت استخرتان تا هنگام استفاده دوباره در بهار حفظ شود، چون در غیر این صورت در هنگام بازگشایی استخر باید زمان و هزینه ی زیادی را جهت ایجاد تعادل شیمایی آب و بازگرداندن استخر به شرایط نرمال، صرف کنید.


قدم 2: تنظیم سطح آب استخر

به صورت معمول ایده اولیه کسانی که اولین بار است که صاحب استخر شده اند، خالی کردن کامل آب استخر جهت نگهداری آن در طول زمستان است. ما له شمل مب گوئیم که لطفا این کار را انجام ندهید! دلیل آن این است که هنگامی که آب درون خاک یخ می زند، منبسط شده و حجم آن افزایش می یابد که در نتیجه آن حجم خاک زیر استخر افرایش یافته و به دیواره ها و کف استخر فشار وارد می کند. وزن آب درون استخر از خرابی وایجاد ترک در دیواره و کف استخر جلوگیری می کند. وزن آب درون استخر هنگام وقع طوفان های سهمگین نیز اثر مشابهی دارد.

*نکته*

اگر در یک منطقه سردسیر زندگی می کنید، حجم آب استخر را به اندازه ای خالی کنید که سطح آب 10 الی 15 سانتی متر پایین تر از کف اسکیمر قرار گیرد.


اگر در منطقه ای زندگی می کنید که دمای هوا زیاد سرد نمی شود و آب یخ نمی زند، اجازه دهید آب استخر کاملا پر بماند.


قدم 3: استخر را تمیز کنید

قدم بعدی نظافت کامل استخر است. منظور از نظافت کامل این نیست که فقط استخر را با یک جاروی اتوماتیک تمیز کنیم. بلکه بایستی دیواره ها و کف استخر را نیز با برس و فرچه دستی کاملا تمیز کرده و سبد اسکیمر را تخلیه کنید. اگر تنها یک جاروی اتومات جهت تمیزکاری استخر دارید، یک برس با دسته تلسکوپی بلند نیز جهت تمیز کاری بیشتر دیواره ها و کف تهیه کنید. اکثر استخرها مناطقی دارند که معمولا کثیف تر از بقیه قسمت ها می باشند و نیازمند توجه و تمیزکاری بیشتری هستند. لذا اکنون بهترین زمان برای تمیزکاری کامل این نقاط است. انجام این کار یک اقدام احتیاطی جهت جلوگیری از ایجاد جلبک در آینده بوده و زیبایی استخر را حفظ می کند.

همچنین به خاطر داشته باشید که باید تمامی شناورها، اسباب بازی ها، نردبان ها و سکوهای شیرجه را از محیط استخر خارج کرده و تا زمان بازگشایی استخر، در یک جای امن انبار کنید.


قدم 4: بکواش فیلترها

قبل از شروع فرآیند بکواش، اجازه دهید پمپ استخر یک سیکل کامل کار کند. به طور متوسط هر سیکل کامل گردش کل آب استخر 8 ساعت به طول می انجامد. پس از بکواش فیلتر، درین کف مخزن فیلتر و شیر هواگیری را باز کنید. با انجام این کار کل آب درون مخزن فیلتر خارج می شود. اگر از نحوه بکواش فیلتر اطلاعی ندارید، می توانید مقاله چه زمانی فیلتر استخر را بکواش کنیم را مطالعه نمایید تا با نحوه بکواش فیلتر شنی و فیلتر دیاتومه استخر آشنا شوید.

فیلترهای کارتریج: کارتریج ها را از درون مخزن فیلتر خارج کرده و با دقت بررسی کنید. می توانید از شلنگ های آب باغبانی جهت شستشوی آن ها استفاده کنید. همچنین در صورتی که کارتریج ها نیاز به تعویض دارند، آن ها را جایگزین کنید.

فیلترهای شنی: فیلتر را بکواش کنید. همچنین به شدت توصیه می کنیم که در صورتی که شن نیاز به تعویض دارد این کار را هم اکنون انجام دهید و تا زمان بازگشایی استخر منتظر نمانید. دسته شیر چند راهه را در حالت زمستان یا “WINTER” قرار دهید.

فیلترهای دیاتومه (DE): همانند فیلترهای شنی، فیلتر دیاتومه را بکواش کنید. اگر شبکه های فیلتر نیاز به تعویض دارند، اکنون بهترین زمان برای انجام این کار است.

*نکته*

توصیه می کنیم که جهت شتسشوی فیلتر با اسید تا زمان بازگشایی استخر صبر کنید. اگر شبکه های فیلتر را با اسید شستشو دهید و برای چند ماه بدون استفاده بمانند، ممکن است به دلیل سختی اسید خراب شوند.


قدم 5: تخلیه لوله ها با فشار هوا

از بین تمامی مراحل، انجام این مرحله جهت حفظ سلامت کلی استخر کاملا ضروری است. اگر لوله ها از آب تخیله نشوند و دمای هوا تا مرحله یخ زدن آب کاهش یابد، ممکن است دیواره لوله ها و تجهیزات ترک برداشته و خراب شوند. می توانید از یک بلوئر ساده جهت تخلیه آب خطوط لوله و تجهیزات استفاده کنید. از سمت اسکیمر شروع کرده و آب تمامی قسمت ها را خالی کرده و نقاط ورود آب به مسیر لوله کشی و تجهیزات را با درپوش بپوشانید. آب درون پمپ ها، فیلترها، هیترها و کلرزن ها را کاملاً خالی کنید. جهت اطمینان بیشتر می توانید پمپ را به سمت بالا خم کرده تا آب اضافی آن از مسیر درین خارج شود. فراموش نکنید که درین تمامی تجهیزات را کاملا باز کنید. می توانید مسیرهایی که ممکن است آب دوباره از طریق آن ها وارد تجهیزات و خطوط لوله شود را با درپوش بپوشانید.

*نکته*

می توانید از برخی از ضدیخ ها در آب استخرتان جهت جلوگیری از یخ زدگی نیز استفاده کنید. توجه داشته باشید که این ضدیخ با ضدیخی که برای خودروتان استفاده می کنید متفاوت است! از ضد یخ خودرو استفاده نکنید.

جهت جلوگیری از گم شدن لوازم کوچکی که باز کرده اید، آن ها را تا زمان بازگشایی استخر درون سبد پمپ نگهداری کنید.


قدم 6: تجهیزات استخر را خاموش کنید

تمامی تجهیزات را خاموش کرده و اتصالات برقی را قطع کنید تا از اتفاقات ناخواسته آتی جلوگیری به عمل آید.


قدم 7: سطح استخر را بپوشانید

همانطور که می دانید چندین روش برای پوشاندن سطح استخرتان وجود دارد. اگر از کاور استفاده می کنید، باید مطمئن شوید که کاور ضد آب بوده و در برابر آب و هوا و مواد شیمیایی استخر مقاوم باشد و همچنین سطح استخر شما را به صورت کامل بپوشاند. جهت اطمینان بیشتر لبه های استخر را جهت جلوگیری از ورود هوا کاملا آب بندی کنید. این کار باعث می شود تا از ورود خاک و گرد و غبار به داخل استخر جلوگیری شده و تمیزکاری استخر در زمان بازگشایی آن آسان تر باشد.