Why Pool Ozonators are that great

چرا ازن زن (ازن ژنراتور) ها عالی نیستند؟!


نوشته شده توسط : حسام الدین پولادی


در طول چند سال گذشته، ممکن است از مزایای زیاد ازن زن ها مطلع شده باشید. ازن یک اکسید کننده قوی، ضد عفونی کننده و جایگزین ایمن کلر در یک استخر شنا می باشد. ازن علاوه بر از بین بردن آلاینده ها، باکتری ها را نیز کشته و تقریبا تمام کارهایی که کلر انجام می دهد را با بهروری بالاتر انجام می دهد. با توجه به آنچه که گفته شد، آیا باید به شما توصیه کنیم که سریعاً یک ازن زن خریداری کنید؟

نه لزوما و ما در ادامه به دلایل آن می پردازیم.


قبل از تصمیم گیری برای خرید ازن زن، مواردی که در ادامه می آید را در نظر داشته باشید. ازن زن تنها آب در گردش درون قسمتی از سیستم لوله کشی تصفیه خانه را ازن زنی می کند. در واقع ازن زن ها به گونه ای طراحی می شوند که ازن قبل از رسیدن به استخر شنا یا شناگر ها، از آب خارج شود.

این کار به این دلیل است که ازن یک ماده سمی است. همانطور که ازن برای باکتری ها مضر است، برای سلامت انسان نیز بسیار مضر است. ازن همانند گاز کلر سمی است، اما تا زمانی که درون آب قرار دارند خطرناک نیستند. مشکل اینجاست که برخلاف گاز کلر، ازن مدت خیلی کوتاهی در آب باقی می ماند. بنابراین باید ازن قبل از رسیدن به استخر، از آب حذف شود.


با این حال، ازن مزایای فراوانی برای استخر شنا دارد. مزایای مرتبط با سلامتی ازن زن ها بسیار زیاد است، اما یکی از مهمترین آن ها آسایش شناگر در آب است. ازن مشکلاتی مانند قرمزی چشم ها، خارش و تحریک پوست، رنگ پریدگی لباس شنا و دیگر مشکلات مرتبط با کلر را ندارد. ازن بو های معمول استخر را حذف کرده و روغن ها و سایر آلاینده ها را از بین می برد.

حقیقت این است که ازن زن ها مقدار بسیار کمی ازن تولید می کنند. ازن زنی کامل استخر شنا در یک استخر ایده آل، حدوداً 3 تا 4 روز زمان می برد. اما این مدت زمان جهت ازن زنی کامل استخر برای یک استخر خانگی، چند هفته به طول خواهد انجامید. لذا این امر مشکل ساز است، مگر اینکه با شنا کردن در آب ناسالم مشکلی نداشته باشید!

به همین دلیل، شما باید همزمان با تزریق ازن، کلر یا برم را نیز به آب استخر اضافه کنید تا علاوه بر حذف آلودگی های درون خط لوله، ترکیبات فعالی جهت حذف آلودگی های درون استخر نیز در آب وجود داشته باشند. هنگامی که استخر را کلرزنی می کنید، کلر همزمان آب درون لوله ها و درون استخر را ضدعفونی می کند.

ازن زن ها مزایای فراوانی دارند، اما برای صاحبان استخرهای خانگی کاربردی نیستند. ازن نیمه عمر کوتاهی دارد، نمی توان آن را ذخیره کرد و پس از تولید در محل، بلافاصله باید به مصرف برسد. اگرچه ازن بسیار قوی تر از کلر است، اما به تنهایی نمی تواند یک روش ضدعفونی کامل برای بیشتر استخر های شنا باشد، که این امر سلامت شناگران را به خطر می اندازد.