How to choose the Best Pool Pump

چگونه پمپ مناسب استخر شنا را انتخاب کنیم؟


نوشته شده توسط : حسام الدین پولادی


زمانی که یک استخر شنا جدید می سازید، بایستی پمپی متناسب با شرایط استخر و سیستم فیلتراسیون انتخاب نمایید تا بالاترین بهره وری را داشته باشد. مردم همواره تمایل دارند پمپی بزرگتر از سایز مورد نیاز استخرشان انتخاب کنند، زیرا فکر می کنند که بزرگتر بهتر است! اما این کار علاوه بر افزایش هزینه های عملیاتی، ممکن است به سیستم فیلتراسیون آسیب رسانده و عملکرد آن را مختل کند. در ادامه اطلاعات مورد نیاز جهت انتخاب پمپ استخری مناسب ارائه شده است.

 

آناتومی یک پمپ استخری

اگر شما درک خوبی از چگونگی کارکرد پمپ استخری داشته باشید، می توانید پمپ مناسب تری برای استخرتان انتخاب کنید. یک پمپ استخری از سه قسمت اصلی تشکیل شده است: استرینر، پروانه و موتور.

Inground Pool Pump Anatomy
آناتومی پمپ استخری

استرینر شامل یک سطل و سبد است که توسط یک درب شفاف روی آن پوشانده شده است. آب بر اثر چرخش پروانه پمپ با سرعت بالا، به داخل استرینر کشیده شده و پس عبور از داخل پروانه به سمت فیلتر خارج می شود.

تنها هدف موتور، چرخاندن پروانه پمپ می باشد. این قسمت دارای وزن سنگین تری بوده که در قسمت عقب پمپ قرار می گیرد. لذا شاید اسم الکتروپمپ را نیز شنیده باشید که به مجموع پمپ و موتور گفته می شود، اما به صورت عامیانه به آن پمپ گفته می شود.

پمپ با وجود آنکه یک ابزار ساده است، ضربان قلب استخر شماست.

 

انواع پمپ های استخری از نظر سرعت

در سال های اخیر، تولید کنندگان پمپ استخری قابلیت های پمپ ها بهبوده بخشیده اند. رایج ترین نوع پمپ های استخری که از گذشته تاکنون مورد استفاده قرار می گرفتند، دارای یک موتور تک سرعته جهت گردش آب در سیستم فیلتراسیون بوده اند. در حال حاضر، پمپ ها دارای سه حالت مختلف موتور تک سرعته، دو سرعته و سرعت متغییر می باشند. انتخاب صحیح موتور مورد نیاز، با توجه به شرایط استخر، جهت صرفه جویی در مصرف برق ضروری است.

1. پمپ های استخری تک سرعته

پمپ تک سرعته رایج ترین نوع پمپ استخری می باشد. موتور بر اساس توان الکتریکی اش، پروانه پمپ را در یک سرعت ثابت می چرخاند. پمپ تک سرعته همچنان پرکاربردترین پمپ استخری می باشد، اما پیشرفت پمپ های چند سرعته باعث شده است تا بهروری اقتصادی و محیط زیستی بالاتری نسبت به پمپ های تک سرعته داشته باشند و جایگزین مناسب تری برای آن ها باشند.

 

2. پمپ های استخری دو سرعته

همانطور که از نام آن ها پیداست، این نوع پمپ ها داری دو حالت سرعت پایین و سرعت بالا می باشند. عملکرد پمپ در سرعت بالا دقیقا همانند پمپ تک سرعته می باشد. با تنظیم پمپ در حالت سرعت پایین، پمپ با سرعتی پایین تر از حد نرمال کار می کند.

به عنوان مثال، هنگام تمیز کردن استخر و یا در برخی شرایط خاص مانند تزریق مواد شیمیایی به آب استخر، می توان پمپ را در حالت سرعت بالا تنظیم نمود. از سوی دیگر، در حالت فیلتراسیون عادی آب استخر، می توان پمپ را جهت کاهش مصرف برق و استهلاک در سرعت پایین تنطیم نمود.

این نوع پمپ ها به دلیل صرفه جویی در مصرف انرژی محبوبیت بیشتری نسبت به پمپ های تک سرعته پیدا کرده اند. با این حال، یک گام بالاتر از پمپ دو سرعته ما را به نوع سوم از پمپ های استخری می رساند.

3. پمپ های سرعت متغییر

با وجود محبوبیت بالای این نوع پمپ ها، بسیار گران تر از پمپ های معمولی هستند. برخلاف پمپ های تک و دو سرعته (که از موتور القایی استفاده می کنند)، پمپ های سرعت متغییر از یک موتور آهن ربا دائم (که در ماشین های الکتریکی استفاده می شود)، استفاده می کنند. لذا می توانید نرخ جریان را در بهینه ترین حالت سرعت برای استخرتان تنظیم کنید. اصطکاک پایین این موتور برابر با کارایی بیشتر پمپ است.

با توجه به فیلتر موجود، مناسب ترین پمپ استخری کدام است؟

در هنگام انتخاب پمپ مناسب برای استخرتان، سه عامل را باید در نظر داشته باشید که در ادامه به آن ها می پردازیم. مهمترین عامل توان الکتریکی می باشد اما قبل از آن باید بدانید که محل خروجی آب پمپ و ولتاژ موتور آن بایستی چگونه باشد.

1. خروجی پمپ

پمپ های استخری دارای دو حالت خروجی آب از بالا و از کنار می باشند که با توجه محل ورودی آب فیلتر می توان یکی از دو مدل را انتخاب نمود. اگر محل ورودی آب فیلتر بالاتر از پمپ قرار داشته باشد، پمپ با خروجی از بالا و در غیر این صورت، اگر ورودی فیلتر هم سطح پمپ باشد، بهتر است از پمپ با خروجی از کنار استفاده نمود.

توجه:پمپ های استخری مدل های مختلفی برای استخرهای روی زمین و درون زمین دارند و همه آن ها قابلیت جایگزینی با یکدیگر را دارند، اما بهتر است پمپ استخری را مطابق با شرایط و نوع استخرتان انتخاب کنید.

 

2. ولتاژ موتور الکتریکی

موتور پمپ می تواند مستقیما به مدار الکتریکی متصل گشته و یا از طریق دوشاخه به پریز برق متصل گردد. همچنین ولتاژ برق پمپ ها نیز ممکن است متفاوت باشد، لذا بایستی قبل از انتخاب پمپ، شرایط الکتریکی محل استقرار آن را بررسی کنید.

توجه:بیشتر پمپ های استخری با ولتاژ 220 ولت کار می کنند، اما مهم است که قبل از خرید پمپ، ولتاژ آن را چک کرده و با توجه به شرایط پروژه پمپ مناسب را انتخاب کنید.

3. توان الکتریکی

مهترین عامل هنگام خرید پمپ استخری، توان الکتریکی آن است. توان پمپ انتخابی بایستی متناسب با حجم و سیستم فیلتراسیون استخر باشد. با این حال، انتخاب پمپی با توان مناسب جهت ایجاد گردش آب لازم و کافی، بسیار مهمتر از انتخاب پمپی متناسب با فیلتر می باشد.

 

نحوه انتخاب سایز مناسب پمپ استخری

اگرچه می توان فیلترها را بزرگتر از سایز مورد نیاز انتخاب کرد ولی پمپ استخری بایستی کاملا متناسب با استخرتان انتخاب گردد. هدف ما این است که کل حجم یک استخرخانگی با استفاده معمول، در طول 8 ساعت، یکبار به صورت کامل از مسیر فیلتراسیون عبور کند.

شما بایستی با استفاده از روبط ریاضی مقدار دو عدد زیر را برای استخرتان محاسبه کنید تا در ادامه به نحوه انتخاب پمپ استخری متناسب با استخرتان بپردازیم:

  1. نرخ جربان مورد نیاز (برحسب گالن بر دقیقه): این عدد نشان دهنده مقدار پمپاژ آب بر اساس گالن بر دقیقه پمپ استخری می باشد، به صورتی که کل حجم استخر در 8 ساعت، یکبار سیرکوله شود.

  1. فشار یا هد (بر حسب فوت یا متر):فشار یا هد مقاومتی است که به واسطه سیستم لوله کشی و متعلقات آن در برابر جریان سیال ایجاد می شود. اساسا فشار ناشی از ارتفاع است. هر چه هد مقدار کمتری باشد به این معنی است که مقاومت کمتری در برابر سیال وجود دارد، بنابراین برای به گردش درآوردن آن در داخل خط لوله، توان کمتری مورد نیاز است. کاهش آبدهی پمپ به واسطه افزایش مقاومت ایجاد شده در مسیر سیال را اصطلاحا افت هد یا افت فشار می گویند. البته این اصطلاح به ظاهر غلط انداز است، زیرا آنچه که واقعا دچار افت می شود، دبی سیال به واسطه افزایش مقاومت مسیر است. بنابراین می توان افت هد یا افت فشار را به صورت کاهش دبی سیال به واسطه افزایش هد خط لوله تعریف کنیم.

توجه:اگر می خواهید برای استخر روی زمین پمپ انتخاب کنید، نیازی به دانستن هد نیست و دانستن نرخ جریان کفایت می کند. در استخرهای روی زمین معمولا پمپ ها در فاصله بسیار نزدیکی از استخر قرار می گیرند.

در ادامه گام های انتخاب پمپ را بررسی می کنیم:

1. محاسبه حجم استخر

ابتدا با استفاده از فرمول های محاسبه حجم و یا ابزارهای آنلاین، حجم استخر را برحسب گالن محاسبه کنید.

 

2. تعیین نرخ جریان (گالن بر دقیقه)

در این مرحله نرخ جریان پمپ مورد نیاز را تعیین می کنیم. در ابتدا حجم استخر را به عدد 8 تقسیم می کنیم تا نرخ جریان برحسب گالن بر ساعت بدست آید. سپس، عدد بدست آمده را به عدد 60 تقسیم می کنیم تا نرخ جریان برحسب گالن بر دقیقه بدست آید.

به عنوان مثال، اگر حجم استخر شما 25000 گالن باشد، محاسبه نرخ جریان به صورت ذیل خواهد بود:

لذا نرخ جریان برابر با 52 گالن بر دقیقه می باشد.

3. محاسبه هد پمپ

هد پمپ را می توان با یک تقریب خوب، میانگین طول خط لوله (بر حسب فوت یا متر) بین اسکیمر و درین استخر، تا ورودی پمپ در نظر گرفت. لذا اگر تنها یک اسکیمر داشته باشیم هد برابر با فاصله طولی آن اسکیمر از پمپ می باشد، اما اگر چندین اسکیمر و درین داشته باشیم، بایستی طول میانگین به عنوان هد پمپ در نظر گرفته شود.

How to Measure Feet of Head
محاسبه هد پمپ استخری

در تصویر بالا طول مسیر اسکیمر، خط مکش و درین اصلی به صورت زیر می باشد:

فوت 45=5+15+25 :خط مکش

فوت 15: درین اصلی

فوت 10: اسکیمر

بایستی مجموع اعداد بالا را بر عدد 3 (تعداد 3 لاین) تقسیم کنیم:

(هد متوسط) فوت 23.3= 3 ÷ 70

4. یافتن پمپ مناسب

اکنون با دانستن نرخ جریان و هد پمپ و با استفاده از جداول و کاتالوگ های ارائه شده توسط سازندگان پمپ ها می توانید به راحتی پمپ استخری مناسب را انتخاب کنید.

Pool Pump Flow Curve Chart
نمودار عملکرد پمپ استخری

به عنوان مثال و بر اساس تصویر بالا، برای نرخ جریان 80 گالن بر دقیقه و هد 40 فوت، پمپ SuperFlo VS انتخاب مناسبی خواهد بود. توان این پمپ تنها 1.5 اسب بخار می باشد.