Which pool chlorinator to use?

راهنمای انتخاب کلرزن استخر شنا


نوشته شده توسط : حسام الدین پولادی


تزریق و کنترل مقدار مواد شیمایی، بخش مهمی از پروسه نگهداری استخر شنا می باشد و مدیریت مقدار کلر آب، کلید اصلی ضدعفونی و از بین بردن باکتری هاست. در ساده ترین حالت می توانید کلر مایع یا پودری را به صورت دستی و دو بار در روز به آب استخر اضافه کنید، اما با انجام این کار کلر به صورت یکنواخت در آب حل پخش نمی شود و مطمئناً روش مناسبی نیست.

کلریناتورهای استخر این مشکل را حل کرده و مدت زمان صرف شده برای نگهداری استخر را کاهش می دهند. کلریناتورهای استخر تزریق کلر را در تمام طول شبانه روز به صورت اتومات انجام داده و آب استخر را کاملا بهداشتی و ضدعفونی شده نگه می دارند. در ادامه به معرفی ساده ترین تا جدیدترین کلرزن های استخری خواهیم پرداخت.


کلرزن شناور

کلرزن شناور ساده ترین مدل کلریناتورها می باشد. این دستگاه دارای یک مخزن پلاستکی بوده و معمولا ظرفیت 3 پوند قرص کلر 1 یا 3 اینچ را دارد. برای استفاده از این کلرزن باید تعدادی قرص کلر را درون محفظه آن قرار داده و پس از بستن درپوش بالای آن، روی سطح آب رها کنید. آب استخر وارد دستگاه شده و به آرامی قرص ها را در خود حل می کند و با حرکت پیوسته روی سطح آب، کلر درون آب استخر پخش می شود.

کلریناتورهای شناور ارزان قیمت بوده و به راحتی قابل تعویض هستند، اما در این سیستم هیچ کنترلی روی میزان کلر حل در آب وجود ندارد. اگر به دنبال یک کلرزن ساده و بدون تکنولوژی هستید، این دستگاه بهترین گزینه است.


کلرزن شناور

یکی دیگر از کلریناتورهای اتومات، کلرزن خطی می باشد که شامل یک محفظه ی پلاستیکی استوانه ای بوده و قرص های کلر سایز 1 یا 3 اینچ درون آن قرار می گیرد. این دستگاه دارای یک ورودی و خروجی بوده که به خط لوله کشی سیستم تصفیه آب استخر متصل می گردد. کلرزن خطی بعد از فیلتر قرار می گیرد (در صورت وجود هیتر، بعد از آن قرار می گیرد). این نوع کلرزن ها دارای دو مدل درون خط (inline) و برون خط (offline) می باشند.

کلرزن خطی inline

کلرزن خطی inline به صورت مستقیم در مسیر لوله کشی برگشت آب به استخر قرار می گیرد. با عبور آب از درون کلرزن، مقداری از قرص های کلر در آب حل شده و آب کلردار شده به استخر باز می گردد. این کلرزن را می توان هنگام لوله کشی تصفیه خانه استخر جدید و یا با برش قسمتی از لوله UPVC در استخرهای قدیمی تر، به آسانی نصب کرد.

کلرزن خطی Offline

نصب کلرزن خطی offline در استخرهایی قدیمی تر، نسبت به کلرزن خطی inline دردسر کمتری دارد. برخلاف کلرزن inline، برای نصب این کلرزن نیازی به برش لوله نبوده و تنها با ایجاد دو سوراخ کوچک در لوله قابل نصب است. دو شلنگ نازک ورودی و خروجی مخزن کلرزن را به خط لوله متصل می کنند. مقداری از آب برگشتی به استخر از طریق این شلنگ وارد کلرزن شده و سپس آب کلردار شده به داخل خط لوله برگشته و در نهایت وارد استخر می گردد.


کلرزن های خطی دارای دستگیره کنترل دستی برای تنظیم یا کاهش مقدار کلر تزریق شده می باشند. این کلرزن ها برای صاحبان استخری که می خواهند ترزیق کلر به صورت اتومات و بدون نیاز به برق انجام شود، بهترین انتخاب است.


کلرزن نمکی

ژنراتورهای تولید کلر نمکی یکی دیگر از سیستم های اتومات تزریق کلر استخر می باشند. این نوع از سیستم ها شامل یک منبع تغذیه و یک سل (Cell) نمک بوده و برای استفاده از آن باید مقداری نمک به آب استخر اضافه کنید. این دستگاه به صورت inline در مسیر برگشت آب به استخر قرار می گیرد و سل آن با تعدادی پره فلزی احاطه شده است که جریان برق کوچکی از آن ها می گذرد. با عبور آب دارای نمک از درون سل، نمک و آب توسط الکترولیز به هیدروژن و هیپوکلریک اسید تجزیه می شوند. این اسید جایگزین کلر آماده بوده و به عنوان ضدعفونی کننده در آب استخر عمل می کند.

از آنجایی که نمک در آب استخر باقی می ماند و بخار نمی شود، تنها در صورت رقیق شدن آب در اثر باران شدید و یا کاهش حجم آب بر اثر حضور همزمان تعداد زیاد شناگر، نیاز به افزودن مقداری نمک وجود خواهد داشت. این دستگاه داری یک نمایشگر بوده که مقدار کلر و نمک موجود در آب را نشان می دهد و همچنین در این سیستم امکان "سوپر کلرزنی" نیز وجود دارد که معادل شوک دادن به آب استخر می باشد.


استفاده از کلرزن نمکی مزایای فراوانی دارد از جمله:

  • یک فرم ملایم از کلر را تولید می کند که حساسیت زا نیست و بوی سفید کننده نمی دهد.
  • مشکلات حمل و نقل و نگهداری کلر از بین می رود.
  • آب در اثر ضدعفونی ملایم در این سیستم ها، سالم تر بوده و همچنین ترکیبات ناخواسته و مضر کلر نیز کمتر خواهند بود.

اگر موارد بالا برایتان جالب بوده و بودجه کافی دارید، کلرزن نمکی انتخاب بسیار خوبی است.


کلرزنی از طریق اتوماسیون

کمپانی Hayward دو ماژول "اندازه گیری و تزریق" برای دو سیستم اتوماسیون استخر، ProLogic و AquaRite XL، ارائه داده است. این دستگاها تزریق اسید و کلر جهت تنظیم مقدار pH و کلر (یا ORP) را به صورت کاملا اتومات انجام می دهند. برای تنظیم pH می توان از اسید مایع و یا گاز دی اکسید کربن استفاده کرد. کلر نیز توسط کلرزن نمکی تولید می شود که بخشی از این سیستم ها می باشد. این دستگاه دارای فناوری بسیار بالایی بوده و گرچه برای استخرهای تجاری استفاده از روش های قدیمی تر رایج است، اما در حال حاضر و با گسترش خانه های هوشمند، استفاده از این سیستم ها نیز در حال افزایش است. این سیستم ها قطعاً گران ترین و البته دقیق ترین روش برای کلرزنی استخر می باشند.


اگر در زمینه انتخاب نوع کلرزن با توجه به نوع استخر و بودجه تان سوالی دارید، با کارشناسان ما در پولبان با شماره تلفن 44435674-021 تماس حاصل فرمایید تا راهنمای شما باشند.