Differences in Swimming Pool Heaters

تفاوت های هیتر یا گرمکن های استخر شنا


نوشته شده توسط : حسام الدین پولادی


اگرچه زمانی هیتر استخری به عنوان یک آپشن جالب برای استخر شنا شناخته شده بود، اما اکنون به یکی از تجهیزات نسبتاً ضروری تبدیل شده است. همواره صاحبان استخر در تلاش برای استفاده از استخر در تمام فصل های سال بوده اند که به کمک هیتر استخری این امر امکان پذیر شده است. با این حال انتخاب و خرید هیتر نامناسب می تواند مشکلات ناخواسته برای تجهیزات استخر و افراد خانواده ایجاده کرده و هزینه های اضافی به بار آورد.

پس از تجربه فروش صدها هیتر استخری، ما از بیشتر سوالات و نگرانی های صاحبان استخر قبل از خرید، آگاه هستیم. خوشبختانه پس از خواندن این مقاله، اطلاعات لازم برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد نوع هیتری که می خواهید براساس نیازهای استخر و اولویت هایتان انتخاب کنید را در اختیار خواهید داشت.


هیتر استاندارد یا خانگی

هر چند روز یکبار آشغال ها و شاخ و برگ درختان روی سطح آب را توسط توری آشغال گیر تمیز کنید. انجام این کار سریع ترن و آسان ترین راه برای حفظ شفافیت آب است. آشغال های شناور روی سطح آب استخر در نهایت ته نشین می شوند و تمیز کردن آن ها سخت تر و زمان بر خواهد بود. شما می توانید با استفاده از توری آشغال گیر و هر وسلیه مفید دیگری که در دسترس است، سطح آب را تمیز کنید. انجام این کار عملکرد سیستم فیلتراسیون را افزایش داده و مقدار کلر مصرفی استخرتان را کاهش می دهد.

یکبار در هفته اسکیمر استخر و سبد اسکیمر را بررسی و تمیز کنید. انجام این کار ساده به صورت مرتب، در دراز مدت اثرات بسیار مثبی روی عملکرد استخر خواهد داشت. عملکرد سیستم فیلتراسیون را بهبود بخشیده و مقدار کلر مصرفی را کاهش می دهد. این کار بسیار آسان بوده و بایستی سبد پلاستیکی را از جای خود درآورده و بتکانید. همچنین می توانید با استفاده از اسپری آب، آشغال هایی که درون آن گیر کرده اند را خارج کنید.

cat-inground-heaters-raypak
هیتر استاندارد استخر

هیتر تجاری یا ASME

هیترهای تجاری به صورت خاص برای استفاده های تجاری طراحی شده اند و توسط انجمن مهندسان مواد آمریکا (ASME) ارزیابی شده اند. برخلاف هیترهای خانگی، هیترهای تجاری می توانند به صورت همه روزه و تمام وقت کار کنند. از این رو هیترهای ASME با استفاده از مواد با دوام تر جهت عملکرد مناسب، طراحی و ساخته می شوند. در استخرهای عمومی که از هیترهای دارای استاندارد ASME استفاده نمی کنند، علاوه بر اینکه خطر آسیب دیدن هیتر وجود دارد، ممکن است امنیت استخر و شناگرها نیز به خطر بیفتد.

Hayward ASME Commercial Heater
هیتر تجاری ASME استخر Hayward

هیتر Lo-Nox

قبل از خرید هیتر، مالک استخر باید با قوانین بهداشت و ایمنی کشور آشنا باشد. هیترهای Lo-Nox یک روش گرمایش استخر سازگار با محیط زیست است. طراحی این هیتر به گونه ای است که با کنترل احتراق، مقدار اکسید نیتروژن را به حداقل رسانده (Lo-Nox) و همچنین مقدار انتشار گازهای خروجی را کنترل می کند. هیترهای Lo-Nox مطابق با استاندارد Air Quality Emissions Standards کالیفرنیا نیز می باشند.


هیترهای مناسب عملکرد در ارتفاع بالای سطح دریا

تمام تجهیزات گازسوز، از جمله هیتر استخری، به هوای تازه شامل اکسیژن برای احتراق کامل نیاز دارند. در طول فرآیند طراحی، نرخ جریان سوخت با مقدار اکسیژن موجود در سطح دریا در تعادل است. در ارتفاع بالاتر از سطح دریا، اکسیژن موجود در هوا کاهش می یابد.

قبل از خرید هیتر، لطفا ارتفاع از سطح دریای محل استخرتان را چک کنید. برای استخرهایی که در ارتفاع بالایی از سطح دریا قرار دارند حتما از هیترهای متناسب با آن شرایط استفاده کنید. عدم انجام این کار باعث می شود تا به دلیل پایین بودن مقدار اکسیژن ورودی، هیتر عملکرد مناسبی نداشته باشد.

Pay close attention to your elevation levels.
ارتفاع از سطح دریا در انتخاب هیتر

هیتر مس-نیکل (مبدل حرارتی)

مس- نیکل آلیاژی از مس است که شامل نیکل و دیگر عناصر تقویت کننده است. از این رو، به شدت در مقابل خوردگی در آب نمک مقاوم است. مبدل های حرارتی مس-نیکل برای استفاده در استخرهایی که نمک در آب آنها وجود دارد بسیار مناسب هستند (مانند استخرهایی که از کلرزن نمکی استفاده می کنند). استفاده از هیتر دارای مبدل های حرارتی مس- نیکل عمر مفید هیتر را افزایش می دهد.

Cupro-nickel Heat Exchanger
مبدل حرارتی مس-نیکل

نوع گاز: گاز طبیعی (NG) و پروپان (LP)

هیترهای استخری می توانند از دو نوع سوخت گاز طبیعی و یا پروپان مایع استفاده کنند. لذا مالک استخر باید هیتر را براسای نوع گازی که در محل استخر موجود هست، انتخاب کند. گاز طبیعی نسبت به پروپان بسیار کم هزینه تر است. با این حال، به دلیل اینکه گاز طبیعی یک گاز گلخانه ای محسوب می شود و در طبیعت به صورت ترکیبی از متان و دیگر گازها یافت می شود، برای اتمسفر ما بسیار مضرتر از پروپان است.

Pool Heater Gas Valves
شیرهای هیتر گازی استخر

یکی از مزایای استفاده از پروپان این است که اگر در طبیعت آزاد شود، آسیبی به محیط زیست نمی رساند. پروپان یک گاز غیر سمی است که از فرآوری نفت و گاز طبیعی بدست می آید و انرژی تولیدی در واحد حجم آن بیشتر از گاز طبیعی است، بنابراین گران تر بودن آن قابل توجیه است.


نوع جرقه زنی: الکترونیک و میلی ولت

هیترهای استخر خانگی دارای دو نوع مختلف جرقه زنی الکترونیک و میلی ولت می باشند. لذا قبل از خرید باید به تفاوت بین آن ها توجه شود.

سیستم جرقه زنی الکترونیکی

در هیترهای استخری دارای جرقه زنی الکترونیکی، زمانی که نیاز به گرمایش وجود دارد، شمعک توسط جرقه روشن می شود. در این هیترها باید همواره سنسورها فعال باشند و جریان برق برقرار باشد.

مزایا

  • فقط در مواقع نیاز سوخت مصرف می کند.
  • اگر شمعک در هنگام شروع به کار خاموش شود، به صورت خودکار دوباره راه اندازی خواهد شد.
  • مدار دیجیتال آن با استفاده از برق 24 ولت فعال شده و قابلیت کنترل های پیچیده تر را فراهم می کند.
  • کنترل دما آسان و دقیق است.

معایب

  • به صورت مداوم مقدار کمی برق مصرف می کند (حدود 1 آمپر).

سیستم جرقه زنی میلی ولت

در هیترهای دارای سیستم جرقه زنی میلی ولت، از یک شمعک روشن ثابت که زیر یک ژنراتور قرار داده شده است، استفاده می شود. ژنراتور از گرمای ناشی از شعله شمعک برای تولید مقداری توان الکتریکی استفاده می کند. این توان تولیدی برای عملکرد دیگر قسمت های سیستم مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایا

  • به دلیل عدم نیاز به جریان برق ورودی، می توان این هیتر را در محل هایی که دسترسی به جریان برق ندارید نیز نصب کنید.

معایب

  • به صورت مداوم مقداری سوخت مصرف می کند.
  • جریان باد ناخواسته می تواند شمعک را خاموش کند که نیاز به روشن کردن دوباره خواهد داشت.
  • کنترل و تنظیم دقیق دما سخت تر است.
  • به علت نگرانی در مورد مصرف سوخت هنگامی که هیتر در حال کار نیست، استفاده از سیستم جرقه زنی میلی ولت در بعضی مناطق خاص و برای هیترهای با مصرف گاز طبیعی مجاز نیست.