5 Inexpensive Pool Tips

5 کار مهم و کم هزینه که هر صاحب استخر باید انجام دهد


نوشته شده توسط : حسام الدین پولادی


تجهیزات استخر شنا معمولا قیمت بالایی دارند. لذا نگهداری صحیح از تجیهزات استخر شنا جهت دستیابی به بیشترین عمر مفید و بالاترین عملکرد، بسیار حائز اهمیت است. نگهداری صحیح استخر باعث می شود تا هزینه های کوتاه مدت و بلند مدت کاهش یافته و سرمایه تان حفظ گردد. بسیاری از مشتریان ما هزینه های اضافی برای نظارت کامل بر استخر جهت داشتن استخری حرفه ای، انجام می دهند. با این حال، اکثر مشتریان ما ترجیح می دهند تا جایی که امکان دارد هزینه های خود را کاهش دهند. هیچ کس نمی خواهد برای حل مشکلاتی که به راحتی می توان از به وجود آمدنشان جلوگیری کرد، هزینه ای بپردازد. به عنوان یک صاحب استخر، به ازای هر گامی که در جهت نگهداری صحیح استخرتان برمیدارید، به طول عمر مفید تجهیزات افزوده می شود. در ادامه به معرفی 5 کار مهم و کم هزینه که هر صاحب استخر باید انجام دهد، می پردازیم.


1. روی سطح آب استخر، درون اسیکمر استخر و سبد اسکیمر پمپ را تمیز کنید.

هر چند روز یکبار آشغال ها و شاخ و برگ درختان روی سطح آب را توسط توری آشغال گیر تمیز کنید. انجام این کار سریع ترن و آسان ترین راه برای حفظ شفافیت آب است. آشغال های شناور روی سطح آب استخر در نهایت ته نشین می شوند و تمیز کردن آن ها سخت تر و زمان بر خواهد بود. شما می توانید با استفاده از توری آشغال گیر و هر وسلیه مفید دیگری که در دسترس است، سطح آب را تمیز کنید. انجام این کار عملکرد سیستم فیلتراسیون را افزایش داده و مقدار کلر مصرفی استخرتان را کاهش می دهد.

یکبار در هفته اسکیمر استخر و سبد اسکیمر را بررسی و تمیز کنید. انجام این کار ساده به صورت مرتب، در دراز مدت اثرات بسیار مثبی روی عملکرد استخر خواهد داشت. عملکرد سیستم فیلتراسیون را بهبود بخشیده و مقدار کلر مصرفی را کاهش می دهد. این کار بسیار آسان بوده و بایستی سبد پلاستیکی را از جای خود درآورده و بتکانید. همچنین می توانید با استفاده از اسپری آب، آشغال هایی که درون آن گیر کرده اند را خارج کنید.

Debris in pump basket.
آشغال درون اسکیمر

2. فیلتر را به صورت مرتب تمیز کنید.

تمیز نگهداشتن فیلتر فارغ از نوع آن (فیلتر شنی، فیلتر کارتریجی و یا فیلتر دیاتومه)، یک اصل ضروری در نگهداری استخر است. هر نوع فیلتر استخری دارای الگوریتم و اصول تعمیر و نگهداری دوره ای مختص به خود است. تمیز کردن زود به زود فیلتر و بیشتر از مقدار توصیه شده نیز در حقیقت مانع از عملکرد صحیح سیستم فیلتراسیون شده و از کارایی آن می کاهد. از توصیه های سازنده جهت شستشوی فیلتر طبق موقعیت مکانی استخر و شیمی آب، پیروی کنید. اما اگر استفاده از استخر بیشتر از حالت نرمال باشد، باید فیلترها زودتر از حالت معمول تمیز شوند.

هنگامی که گیج فشار تفاوت 8 تا 10psi را نسبت به زمان تمیز بودن فیلتر نشان می دهد، فیلتر را شستشو دهید. فیلتر تمیز، نسبت به زمانی که کمی کثیف است کارایی پایین تری دارد، زیرا ذرات کثیفی به دام افتاده درون فیلتر به عملکرد بهتر آن کمک می کنند. با این حال، نباید اجازه دهید فیلتر خیلی کثیف شود.

همچنین در استخرهای روباز پس از طوفان یا بارندگی شدید، حتما فیلتر را شستشو دهید. پس از شرایط بد آب و هوایی ممکن است شاخ و برگ درختان و آشغال ها در مکان هایی غیرقابل تصور گیر افتاده باشند، بنابراین توصیه می شود پس از این شرایط حتما استخر و تمامی تجهیزات را بررسی کنید.


3. از کارکرد صحیح گیج فشار اطمینان حاصل کنید.

به عنوان یک صاحب استخر، باید گیج فشار را به صورت هفتگی بررسی کنید. گیج فشار نیروی جریان آب عبوری از سیستم بر حسب پوند بر اینچ مربع (PSI) را نشان می دهد. اگرچه فشار ایده آل برای هر استخر متفاوت است، بررسی منظم گیج فشار ضروری است. اگر فشار بالاتر از حد نرمال باشد، احتمالا فیلتر به سختی در حال کار است. در این حالت ممکن است آب خیلی کثیف باشد و یا فیلتر نیاز به تمیز کردن داشته باشد.

ما معمولا تماس های زیادی از مشتریان در مورد فشار بالای سیستم دریافت می کنیم که با وجود تلاش زیاد، موفق به یافتن دلیل آن نشده اند. این مشکل ممکن است ناشی از خرابی گیج فشار باشد، لذا ابتدا سلامت گیج فشار را بررسی کنید. گیج فشار معمولا قیمت پایینی دارد، در صورتی که به سالم بودن آن شک دارید، حتما آن را تعویض کنید.

Ensure your gauge is fully functional.
گیج فشار

4. اورینگ و واشر ها را تعویض و چرب کنید.

اورینگ ها و واشرها نقش بسیار مهمی در حفاظت از قطعات داخلی تجهیزات در مقابل آسیب های ناشی از آب و فشار بالا که سلامت و کارایی استخر را مختل می کند، ایفا می کنند. با تعویض اورینگ های فیلتر و پمپ های قدیمی که کار ساده ای است، می توان از ایجاد مشکلات پرهزینه تعویض قطعات جلوگیری کرد.

اورینگ سری فیلتر نقش بسیار مهمی در عملکرد فیلتر استخری ایفا می کند. اگر اورینگ مخزن خراب شود، آب از آن نشت کرده و فشار درون مخزن کاهش می یابد که در نتیجه آن عملکرد سیستم فیلتراسیون ضعیف می گردد. لذا همیشه وضعیت اورینگ مخزن فیلتر را هنگام تمیز کردن و یا تعویض کارتریج و یا شبکه ها، بررسی کنید.

Filter tank oring
اورینگ مخزن فیلتر

هنگامی که موتور پمپ را تعویض می کنید، سازنده پیشنهاد می کند که همزمان آب بند شفت را نیز عوض کنید. تعدادی واشر و اورینگ دیگر نیز در داخل پمپ وجود دارند. اما توصیه ما این است که هنگام تعویض موتور پمپ، حتما تمامی اورینگ و واشر ها را تعویض کنید. این کار باعث می شود تا احتمال نشتی در پمپ کاهش یافته و گارانتی موتور نیز حفظ شود. در صورتی که صاحب استخر به هر دلیل آب بند شفت را تعویض نکند، باید ریسک بسیار بالای سوختن موتور، ناشی از نشت آب را، بپذیرد. گارانتی سازنده، سوختن موتور ناشی از نشت آب را پوشش نمی دهد، لذا هزینه تعویض دوباره موتور به عهده صاحب استخر می باشد.

Pool pump shaft s eal
اورینگ آب بند پمپ استخری

اورینگ های مهم دیگر که حتما باید به صورت دوره ای بررسی شوند عبارتند از: اورینگ کلریناتور (کلر زن)، اورینگ شیر فیلتر، اوربنگ اسکیمر و اورینگ اتصالات و مهره ماسوره ها. همواره به یاد داشته باشید که اورینگ ها را به خوبی چرب کنید. با انجام این کار عمر مفید اورینگ بیشتر شده و آب بندی بهتری را شاهد خواهیم بود. روغن چرب کردن اورینگ و واشر معمولا به همراه کیت اورینگ می باشد، اما گاهی اوقات باید آن را به صورت جداگانه خریداری کنید که قیمت خیلی پایینی دارد.


5. مقدار تثبیت کننده کلر را به صورت منظم چک کنید.

تثبیت کننده کلر یا سیانوریک اسید، یک ماده شیمیایی است که از کلر استخرتان در مقابل نور خورشید محافظت می کند. هنگامی که به آب استخرتان کلر اضافه می کنید، در اکثر موارد کلر ناپایدار است. بدین معنی که کلر مدت زمان کمی در آب می ماند و نمی تواند باکتری ها و آلودگی ها را به صورت کامل از بین ببرد. استفاده از تثبیت کننده باعث می شود تا کلر مدت زمان بیشتری در آب باقی بماند. کلر در مقابل آفتاب به سرعت اکسید می شود و تثبیت کننده مدت زمان اکسیداسیون را افزایش می دهد.