New Pool Owner Tips

نکاتی جهت راهنمایی صاحبان جدید استخر شنا


نوشته شده توسط : حسام الدین پولادی


استخر شنا یک منبع بسیار عظیم سرگرمی و تمدد اعصاب است. اگر هم اکنون استخر شنا دارید، مسئولیت های شما در مقایسه با زمانی که از استخر دیگران استفاده می کردید و اطلاع از نحوه نگهداری از استخر، تعادل آب، تعمیر تجهیزات و ... برایتان بی اهمیت به نظر می رسید، کاملا متفاوت است. اما نگران نباشد، خوشبختانه انجام این کارها زمان بر نبوده و شما می توانید بیشتر مدت زمان خود را به شنا و لذت بردن از استخرتان بپردازید. در ادامه به ارائه نکاتی جهت نگهداری صحیح استخر خواهیم پرداخت.


سازماندهی مدارک و اطلاعات

شما می توانید اطلاعات مربوط به عملکرد استخر و تجهیزات را به صورت مرتب یادداشت کرده و طبقه بندی کنید. این کار باعث می شود تا فرآیند شناسایی، تعمیر و گارانتی تجهیزات بسیار آسان گردد. برای یک استخر جدید همه ی رسیدها، دستورالعمل ها و ... را در مکانی امن و به صورت منظم نگهداری کنید. همواره بسیاری از مشتریانی که خانه استخردار جدیدی خریده اند، به ما مراجعه می کنند و ابراز می کنند که هیچ اطلاعاتی از استخر، سیستم فیلتراسیون و تجهیزات آن به صورت مستند وجود نداشته و نیاز به راهنمایی جهت کار با تجهیزات استخر دارند.

البته ممکن است با خود بگویید که در این عصر دیجیتال می توانیم جواب سوالات خود را به راحتی در اینترنت پیدا کنیم. اما مطمئن باشید که بعد از گذشت مدت زمانی از شروع به کار تجهیزات و قرار گرفتن آن ها در معرض عوامل محیطی، ممکن است برچسب تجهیزات کاملا ناخوانا شود. حالا چند سال به جلو بروید، تصور کنید شما نیاز به قطعات یدکی پمپ دارید و با یک ذره بین بزرگ به سختی سعی در خواندن شماره مدل پمپ دارید که تقریبا ناخوانا شده است. برای جلوگیری از این مشکل، از تجهیزات و پلاک و شماره مدل پمپ، موتور پمپ، فیلتر، شیرها، هیتر، سیستم ضدعفونی و ... عکس های واضحی گرفته و بایگانی کنید. با این اطلاعات، شما می توانید به راحتی مدل تجهیزات را مشخص کرده و قطعات یدکی آن ها را تهیه کنید. همچنین چون گارانتی تجهیزات براساس شماره مدل و شماره سریال تجهیزات می باشد، داشتن این اطلاعات برای استفاده از گارنتی سازنده نیز می تواند مفید باشد.


یادگیری

نیازی نیست که یک صاحب استخر تبدیل به کارشناس استخر شود، اما داشتن اطلاعات اولیه در زمینه نحوه عملکرد استخر و تجهیزات باعث می شود که در هنگام بروز هرگونه مشکل، به راحتی راه حل آن را پید کنند.

باید بدانید که استخرتان چه بزرگ باشد و چه کوچک، همواره این احتمال وجود دارد که مشکلاتی برای آن به وجود آید. تعدادی از این مشکلات و راه حل آن ها را می توانید در بخش مشکلات استخر و جکوزی و همچنین مقالات سایت مشاهده کنید. داشتن دانش پایه به شما کمک می کند تا با اعتماد به نفس بالا با شرکت های استخری برای رفع این مشکلات مذاکره کرده و پیشنهادات آنها را به راحتی از نظر فنی و مالی بررسی کنید.


نگهداری

اگر نگهداری استخر فقط در افزودن کلر به آب خلاصه می شد و لازم نبود کار دیگه انجام دهیم، کار ما بسیار راحت می شد، اما نگهداری معمولی استخر فراتر از یک کلرزنی ساده است. طبق برنامه نگهداری هفتگی باید برخی پارامترهای شیمیایی آب را آزمایش کرده و در محدوده مجاز تنظیم کنید. به یاد داشته باشید که برای ضدعفونی بهتر(با کلر)، تنظیم pH، قلیاییت کل و سختی کلسیمی بسیار تاثیرگذار و مهم است. مقدار سیانوریک اسید (CYA) مخصوصاً برای استخرهای روباز بسیار حائز اهمیت است. این ماده به عنوان یک کرم ضد آفتاب برای کلر عمل کرده و مدت زمان ماندگاری آن را بالا می برد.

تنظیم و تعادل شیمیایی آب به تنهایی برای نگهداری استخر کافی نیست و لازم است در برنامه نگهداری هفتگی نظافت و تمیزکاری سطوح استخر، شستشو و بکواش فیلترها، تمیز کردن اسکیمر استخر و تخلیه سبد اسکیمر پمپ را نیز بگنجانید.

اگر زمان یا توانایی انجام این کارها را ندارید، می توانید با یک شرکت استخری قرارداد ببندید تا تکنسین ها نگهداری استخرتان به صورت کاملا مرتب و اصولی انجام دهند.

نگهداری ضعیف منجر به مشکلاتی مانند عدم تعادل شیمیایی آب، ایجاد لکه هایی روی سطوح استخر، رشد جلبک و صدمه و خرابی تجهیزات می شود. آنچه که در نگهداری استخر خود سرمایه گذاری می کنید، باعث حفظ پول و زمان شما در آینده می شود.


جریان آب

یکی از تجهیزات استخر که حتما باید با آن آشنایی داشته باشید، شیرهای تنظیم جهت جریان قرار گرفته در مسیر لوله کشی است. این شیر به شما جهت تنظیم جهت جریان آب کمک می کند. شیرهای تنظیم جهت جریان معمولا دارای 2 یا 3 ورودی و خروجی بوده و دسته ای روی آن جهت تعویض مسیر جریان از یک لاین به لاین دیگر و همچنین محدود کردن جریان، تعبیه شده است.

هنگام تعمیر و نگهداری استخر، از طریق شیرهای تنظیم مسیر جریان می توان آب را از چند جای مختلف مکش کرد. به طور مثال، می توان جهت جریان را به صورتی تنظیم کرد که پمپ استخری آب را از اسکیمر استخر و یا از درین اصلی مکش کند. همچنین با قرار دادن دسته شیر در موقعیت نیمه باز، جریان را از هر دو مسیر مکش می کند.

نحوه استفاده از این شیرها بستگی به شرایط لوله کشی استخرتان دارد. به طور مثال، اگر استخر شما دو اسکیمر دارد، می توانید جریان آب از سمت اسکیمر نزدیک به پمپ را محدود کنید تا مکش آب به صورت مساوی از اسکیمرها صورت پذیرد.


پایش

مراقبت از استخر و بررسی منظم شرایط آن می تواند از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کند. بسیاری از تجهیزات و قطعات جانبی استخر با گذشت زمان نشانه هایی از امکان ایجاد مشکلات احتمالی را نشان می دهند. با پایش منظم تجهیزات استخر، به صورت مثال با تعویض به موقع آب بند با قیمت بسیار کم، از خراب شدن کل موتور پمپ و تعویض آن که هزینه سنگینی در بر دارد، می توان جلوگیری کرد. نشتی در تجهیزات را جدی بگیرید. به صداهای نامتعارف گوش دهید. سطح آب استخر را چک کنید. دوباره تاکید میکنیم که نیازی نیست شما تکنسین استخر شود، فقط باید بدانید که چه موقع برای دریافت خدمات با شرکت استخری تماس بگیرید. در صوررت بروز هرگونه مشکل و یا نیاز به کمک برای نگهداری استخرتان، می توانید با پولبان با شماره تلفن 44435674-021 تماس حاصل فرمایید.