Pool Pump Running Hot

علت داغ شدن موتور پمپ استخری چیست؟


نوشته شده توسط : حسام الدین پولادی


گاها موتور پمپ استخری بسیار داغ می شود و نمی توان با دست آن را لمس کرد. این حرارت اضافی که توسط موتور تولید می شود نشانه ای از آسیب دیدن و خرابی آن است. در ادامه به معرفی نشانه ها و دلایل داغ شدن موتور پمپ و همچنین راه حل این مشکل خواهیم پرداخت.


اجازه دهید پمپ نفس بکشد

موتوری که نتواند به خوبی نفس بکشد، نمی تواند عملکرد خوبی داشته باشد. به دلیل الکتریکی بودن موتور، ممکن است فراموش کنیم که به صورت مداوم نیاز به تهویه مناسب جهت عملکرد مطلوب دارد. یک موتور احتراق داخلی برای کمک به بهبود عمکرد انفجار در سیلندرها، نیاز به هوای تازه دارد؛ در حالی که موتور الکتریکی جهت حفظ دمای عملکرد بهینه، نیاز به هوا و تهویه مناسب دارد. اگر موتور شروع به داغ شدن کند، این افزایش دما ممکن است به قسمت های داخلی موتور آسیب رسانده و عمر مفید آن را کاهش دهد. گرمای تولید شده، انرژی تولید شده توسط موتور را قبل از آن که به پروانه پمپ منتقل شود، هدر می دهد.

منافذ روی بدنه موتور همانند ریه های آن هستند. هوا از طریق این منافذ جریان یافته و سیم پیچ های مسی و قطعات الکتریکی ضروری موتور را خنک نگه می دارد. عدم تهویه مناسب موتوخانه استخر، می تواند به مرور پمپ را از کار بیندازد. گاهاً وجود شاخ و برگ درختان و رشد علف ها در اطراف موتور باعث مس شود تا هوای کافی به موتور نرسیده و دمای آن افزایش یابد.

راه حل:

اگر استخر شما سرپوشیده است، اطمینان حاصل کنید که پمپ همواره تهویه مناسبی داشته باشد. این کار را می توان با کارهای ساده ای مانند باز گذاشتن درب موتورخانه یا تعبیه دریچه های برای تهویه و یا استفاده از یک سیستم تهویه و گردش هوا، انجام داد. در مورد گیاهان و شاخ و برگ درختان نزدیک موتور نیز به صورت مرتب آن ها را هرس و کوتاه کنید.


پایین بودن ولتاژ برق

آیا می دانستید ولتاژ پایین تر از حد مطلوب می تواند دمای کارکرد موتور را افزایش دهد؟ در نگاه اول شاید این مساله درست به نظر نرسد، اما حقیقت دارد. اگر ولتاژ اعمال شده 10 درصد کمتر از ولتاژ نامی موتور باشد، دمای موتور بالا رفته و باعث خرابی زود هنگام موتور خواهد شد.

موتور پمپ استخری جهت عملکرد صحیح نیاز به یک ولتاژ و جریان آستانه مشخص دارد. اگر هر کدام از این پارامترها خارج از محدوده مجاز باشند، موتور جهت جبران سعی در افزایش استفاده خود از دیگری خواهد کرد. به طور مثال، اگر ولتاژ نامی پمپ 220 ولت باشد و ولتاژ ورودی توانایی تامین 180 ولت را داشته باشد، موتور با افزایش جریان این کمبود ولتاژ را جبران می کند ( اصطلاحاً موتور جریان می کشد). افزایش جریان باعث داغ شدن سیم پیچ های موتور و در نهایت افزایش دمای کلی موتور می شود. مس یک هادی قوی است، اما مقاوت خوبی در مقابل حرارت بالا ندارد. قرار گرفتن سیم پیچ های مسی در مقابل حرارت بالا می تواند به آن ها آسیب جدی وارد کرده و موتور را غیرقابل استفاده کند. در این حالت موتور قابل تعمیر است، اما تعمیر آن هزینه ی بالایی دارد.

از دیگر نشانه های ولتاژ پایین، خاموشی مداوم و شتاب گیری کند موتور می باشد. اگر موتور صدایی شبیه به صدای آهسته بالا رفتن ترن هوایی شهربازی می دهد و به صورت ناگهانی دور آن بالا می رود، ممکن است این مشکل ناشی از ولتاژ ورودی نامطبوب باشد. در این حالت موتور توانایی استارت سریع نداشته و به آهستگی شروع به کار می کند. حتی اگر خازن راه انداز موتور هیچ وقت در حال کار نباشد، ولتاژ دائما به آن ارسال می شود. ولتاژ پایین باعث می شود تا خازن بیشتر از حد نرمال کار کرده و در نهایت خراب شود.

راه حل:

با استفاده از ولت متر ولتاژ ورودی به موتور را اندازه گیری کنید. اگر مقدار ولتاژ خارج از محدوده مجاز 10 درصد باشد، مشکل موتور ناشی از ولتاژ نامطبوب می باشد. لذا از یک برقکار حرفه ای بخواهید علت مشکل را در سیم کشی خانه و تجهیزات استخرتان بررسی کند. در صورت سالم بودن سیم کشی و تجهیزات، با اداره برق منطقه خود تماس بگیرید و از آن ها بخواهید تا منبع قدرت خود را بررسی کنند.


اضافه بار پروانه پمپ

اگر موتوری با توان پایین تر را جایگزین موتور پمپ تان کنید، پروانه پمپ را حتما تعویض کنید. در غیر این صورت دمای موتور به دلیل اضافه بار پروانه افزایش یافته و داغ می شود. کاهش توان موتور باعث کاهش نرخ جریان عبوری می شود، اما معمولا این کار را برای کاهش مصرف انرژی انجام می دهند. یکی از اشتباهات رایج تکنسین ها، عدم تعویض پروانه پمپ هنگام تعویض موتور می باشد.

تصور ما این است که توان موتور پمپ تنها عامل تأثیرگذار روی مقدار نرخ جریان است و معمولا تأثیر پروانه پمپ که نیروی موتور را به آب منتقل می کند، نادیده گرقته می شود. پروانه پمپ مهمترین بخش پمپ بوده که به انتهای نوک شفت موتور متصل شده و با چرخش شفت موتور، پروانه نیز به چرخش درآمده و آب را با فشار به مسیر خروجی پمپ هدایت می کند تا انرژی لازم جهت گردش آب استخر فراهم شود.

هر چه پروانه پمپ بزرگتر باشد، متعاقباً موتور بزرگتری برای چرخاندن آن مورد نیاز است. نیروهای کششی ناشی از آب به یک موتور با توان بالاتر جهت تولید گشتاور بیشتر برای حفظ چرخش 3450 دور بر دقیقه (RPM)، نیاز دارد. لازم به ذکر است که پروانه پمپ به طور مثال متوجه جایگزینی موتور داری توان 2 اسب بخار با موتور 1.5 اسب بخار نمی شود! و پروانه سعی دارد همان مقدار آب قبلی را به گردش درآورد، که در نتیجه آن به موتور کوچک تر فشار آورده و باعث داغ شدن و در نهایت خرابی آن می گردد.

راه حل:

اگر می خواهید از موتور با توان پایین تر استفاده کند، حتما پروانه پمپ را نیز تعویض کنید. اگر اطلاعی از نحوه تعویض پروانه پمپ ندارید، حتما با کارشناسان ما در پولبان با شماره تلفن 44435674-021 تماس بگیرید.


اصطکاک پروانه پمپ

پروانه پمپ به دلیل وجود تنش های بسیار زیاد، ممکن است در طول کارکرد پمپ کاملا از بین برود. یک پروانه در هنگام کار تحت نیروی گریز از مرکز، نیروی دینامیکی آب و برخورد آشغال های معلق در آب قرار می گیرد. این شرایط کار می تواند منجر به سایش، ترک و شکستگی در پروانه شود. یکی از نشانه های وجود این مشکلات می تواند به صورت بروز صدایی شبیه به حرکت توپی که درون آن با تیله پر شده است باشد. همچنین ممکن است پروانه خم یا کج شده و با دیفوزر یا بدنه پمپ اصطکاک و برخورد پیدا کند. یک نشانه اصلی سر و صدای نامتعارف و یا داغ شدن موتور است. افزایش دمای موتور ناشی از تلاش پمپ برای جبران کشش اضافی ایجاد شده، می تواند به علت بروز این مشکلات می باشد.

راه حل:

تنها راه حل برای این مشکل، تعویض پروانه پمپ است.


در صورتی که همچنان این مشکل پابرجاست، با کارشناسان ما در پولبان با شماره تلفن 44435674-021 تماس بگیرید تا راهنمای شما باشند.