Pool-Filter-Types

5 مورد از بزرگترین مشکلات فیلترهای استخر شنا


نوشته شده توسط : حسام الدین پولادی


با وجود آنکه فیلترهای استخری تجهیزات الکتریکی، دیجیتالی و یا پیچیده ای نیستند و اساساً مخزن بزرگی هستند که آب از داخل آن عبور می کند، ممکن است دچار مشکلاتی شوند که برای صاحبان استخر بسیار ناخوشایند باشد. از آنجا که وجود این مخزن برای عملکرد و ایمنی استخر شما بسیار حیاتی است، می خواهیم تعدادی از رایج ترین مسائلی که تکنسین های ما با آن ها مواجه شده اند، به همراه نحوه برطرف کردن برخی از مشکلات اساسی را، با شما به اشتراک بگذاریم.


واشر عنکبوتی

درون شیر چندراهه فیلتر شنی و فیلتر دیاتومه، واشری وجود دارد که تا حدودی به شبکه تار عنکبوت شباهت داشته و ساختار آن شامل یک حلقه کوچک در مرکز و تعدادی پره (معمولا 4 یا 5 عدد) که حلقه کوچک را به یک حلقه بزرگتر متصل می کند، می باشد. با وجود کوچک و ساده بودن، این قطعه می تواند دلیل تعدادی از مشکلات فیلتر استخری باشد. از علائم آسیب دیدگی و فرسوده شدن واشر عنکبوتی، نشت آب از اطراف شیر و یا خروج آب از مسیر فاضلاب (هنگامی که فیلتر در حالت عادی فیلتراسیون بوده و موقعیت شیر روی حالت "فیلتر" تنظیم شده است)، می باشد. این واشر معمولا به دلیل خاموش نکردن پمپ در هنگام چرخاندن دسته شیر آسیب می بیند.

اگر می خواهید واشر عنکبوتی را تعویض کنید، مدل یا شماره مدل شیر را می توانید روی بدنه شیر (نه مخزن فیلتر) مشاهده کنید. با مشخص شدن شماره مدل شیر می تواند واشر مخصوص آن را تهیه کنید. شایان ذکر است که برخی از تولید کنندگان واشر عنکبوتی را به همراه دایورتر ارائه می دهند، لذا باید دایورتر را نیز خرایداری کنید. هرچند با این کار هزینه شما کمی بالاتر خواهد رفت، اما در مقایسه با خرید یک شیر کامل، مقرون به صرفه خواهد بود.


ورود شن و پودر دیاتومه به داخل استخر

یکی از مشکلات رایج فیلترهای استخری، ورود شن و پودر دیاتومه (DE) به داخل استخر می باشد. در فیلترهای شنی، این مشکل می تواند ناشی از ترک و شکستگی در نازل ها و لوله نگهدارنده درون مخزن باشد. نازل ها را می تواند به صورت جداگانه تهیه کرده و جایگزن کنید. در صورتی که نازل ها سالم باشند، می توانید فقط لوله نگهدارنده را تعویض کنید.

در فیلترهای دیاتومه این مشکل معمولا ناشی از فرسوده شدن شبکه ها و وجود پارگی در پارچه می باشد. در هنگام چک کردن شبکه ها، همچنین اورینگ لوله نگهدارنده را از نظر سایش و پارگی بررسی کنید. یکی دیگر از دلایل وجود پودر دیاتومه درون آب استخر، افزودن مقدار خیلی زیاد پودر دیاتومه پس از بکواش فیلتر می باشد. همواره از دستورالعمل های سازنده پیروی کنید؛ در غیاب دستورالعمل و در اولین استفاده از فیلتر، طبق یک قاعده سرانگشتی مقدار 1 پوند پودر دیاتومه به ازای هر 10 فوت مربع از سطح فیلتراسیون فیلتر را درون اسکیمر بریزید (توجه داشته باشید که سطح فیلتراسیون فیلتر است مدنظر است نه سطح استخر!).


فشار بالا درون مخزن فیلتر

برخی از مشکلات فیلترها ناشی از فشار بالای درون مخزن فیلتر می باشد. این فشار بالا می تواند به دلیل انتخاب سایز فیلتر کوچکتر نسبت به پمپ استخری باشد؛ لذا پمپ جریان آب بالاتر از مقدار طراحی شده فیلتر را به درون آن پمپاژ می کند و فشار درون فیلتر افزایش می یابد. کثیف بودن فیلتر یک علت دیگر برای بروز این مشکل می باشد که در فیلترهای کارتریج با شستشوی کارتریج ها و در فیلتر شنی و دیاتومه از طریق بکواش به موقع می توان از بروز این مشکل جلوگیری کرد. اما اگر پس از شستشو و بکواش فیلترها، فشار درون فیلترها کاهش نیافت، احتمالا در سیستم لوله کشی گرفتگی به وجود آمده است.

فشار بالا درون فیلتر می تواند باعث شکستگی نازل ها و نشت شن و پودر دیاتومه به داخل استخر شود. همچنین می تواند در بدنه مخزن فیلتر ترک و شکستگی ایجاد کند و یا حتی درپوش مخزن را از جایش کنده و پرتاب کند.


فشار پایین درون مخزن فیلتر

همانطور که در بالا ذکر شد، فشار بالا درون مخزن فیلتر مشکلاتی ایجاد می کند، اما فشار پایین که معمولا نشان دهنده گرفتگی مسیر عبور آب قبل از ورود به فیلتر می باشد نیز می تواند مشکلاتی به وجود آورد که تاثیر منفی در عملکرد سیستم گردش آب استخر دارد. در ابتدا سبد استرینر و پروانه پمپ را بررسی کنید. اگر هر کدام از آن ها توسط شاخ و برگ درختان و ... دچار گرفتکی شده اند، با خارج کردن آشغال ها جریان آب عبوری را افزایش دهید.

فشار پایین همچنین می تواند ناشی از گرفتگی سبد اسکیمر استخر و یا گیر کردن دریچه آن (دریچه اسکیمر یک صفحه در ورودی اسکیمر بوده که به سمت جلو و عقب نوسان می کند) باشد. پایین رفتن سطح آب استخر نیز می تواند باعث کاهش جریان آب عبوری از فیلتر وکاهش فشار شود.

شایان ذکر است که گاهاً خرابی گیج فشار نیز می تواند فشار را اشتباهاً بالا یا پایین نشان دهد. جهت بررسی خرابی گیج فشار، پمپ را خاموش کرده و برگشتن عقربه گیج فشار روی عدد صفر را چک کنید.


نیاز به تعویض لوازم و مواد مصرفی

تمامی فیلترهای کارتریجی، دیاتومه و شنی نیاز به تعویض کارتریج، شبکه ها و دیگر مواد مصرفی دارند، اما چگونگی تهیه ی مدل دقیق و مناسب آنها معمولا می تواند پیچیده باشد. اغلب تولیدکنندگان فیلتر برچسب یا پلاکی روی مخزن فیلتر می چسبانند که شامل لیست تمامی سایزهای مختلف آن نوع فیلتر بوده و آن مدل خاص فیلتر را با قرار دادن علامتی مانند تیک، دایره توپر و ... مشخص می کنند. اما از بسیاری از مشتریان شنیده ایم که شرکت سازنده مدل فیلتر را روی برچسب مشخص نکرده است و یا در طول زمان علامت مشخص کننده مدل پاک شده است. همچنین ممکن است مدل یا شماره قطعه روی شبکه یا کارتریج ناخوانا باشد که موجب سردرگمی می شود.

در این حالت، ساده ترین راه حل اندازه گیری ابعاد کارتریج و یا شبکه است. بنابراین در مورد شبکه فیلترهای دیاتومه باید طول و عرض هر دو نوع شبکه های بزرگ و کوچک را اندازه گیری کنید. بیشتر فیلترهای دیاتومه دارای هفت شبکه بزرگ و هم اندازه و یک شبکه کوچکتر می باشند. در فیلترهای کارتریجی، طول و قطر خارجی کارتریج و همچنین قطر سوراخ داخلی آن را اندازه گیری کنید. اغلب صاحبان استخر نمیخواهند فیلتر را باز کنند تا ابعاد دقیق کارتریج و شبکه ها را اندازه گیری کنند و به جای آن از حدس و گمان استفاده می کنند! لذا ما توصیه می کنیم که حتما فیلتر را باز کرده و ابعاد دقیق آن ها را جهت خرید مدل دقیق کارتریج و شبکه ها اندازه گیری کنید.

جایگزینی شن نیز می تواند چالش هایی به همراه داشته باشد. سوال اصلی این است که "فیلتر من چه مقدار شن نیاز دارد؟" این مورد در دستورالعمل سازنده ذکر شده است و چنانچه دستورالعمل را ندارید و یا در صورتی که فیلتر قدیمی بوده و برند و مدل فیلتر نامشخص است، با ما تماس بگیرید.


اگر مدت زمان زیادی استخر داشته اید، ممکن است برایتان سوال باشد که چرا دیگر مشکلات فیلترها را مورد بررسی قرار نداده ایم. به قول مشتریان که اغلب به من می گویند:"همیشه مشکل جدیدی وجود دارد!" اما مطمئن باشید ما خوشحال می شویم کمک تان کنیم مشکلات فیلترتان را حل کنید و مواد و لوازم یدکی و مصرفی مناسب را تهیه و جایگزین کنید تا بتوانید نهایت آرامش و راحتی را در استخرتان تجربه کنید.