DE-powder-in-your-pool

دلایل وجود خاک دیاتومه (DE) درون آب استخر شنا


نوشته شده توسط : حسام الدین پولادی


ذرات خاک دیاتومه در زیر میکروسکوپ شبیه به اسفنج است که همین ویژگی موجب می شود فیلترهای دیاتومه قابلیت خوبی برای پاکسازی آب داشته باشند. ذرات خاک دیاتومه بسیار ریز هستند و به همین دلیل است که با استفاده از فیلترهای دیاتومه می توان ذرات میکروسکوپیک موجود در آب را نیز از آن تفکیک نمود. اما گاهی اوقات خاک دیاتومه به طرق مختلف وارد آب استخر می شود که تجربه ناخوشایندی برای صاحبان استخر است. یکی از دلایل رایج و اصلی این مشکل خرابی شبکه های فیلتر است، اما دلایل دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.


خرابی شبکه های فیلتر

همانطور که در بالا ذکر شد، این مشکل رایج ترین دلیل ورود خاک دیاتومه به داخل آب استخر است. با گذشت زمان پارگی های کوچکی در پارچه های شبکه به وجود می آیند که مسیرهایی برای خروج خاک دیاتومه از فیلتر و ورود به استخر ایجاد می کنند. برای حل این مشکل ابتدا تمامی شبکه ها را با دقت بررسی کنید. در نظر داشته باشید که هر کدام از شبکه های فیلتر که دچار پارگی شده اند را می توان به صورت جداگانه تعویض کرد و نیازی به جایگزینی تمام شبکه ها نیست.

زمانی که شبکه ها را بررسی می کنید، لوله پلاستیکی شبکه ها که به منیفولد وصل می شوند را نیز چک کنید. اگر این قسمت از شبکه دچار ترک و یا شکستگی شده باشد، حتی در صورت که پارچه بی عیب و نقص باشد، باید شبکه را تعویض کنید.

بعضی از فیلتر های دیاتومه مانند Hayward Perflex به جای شبکه های فیلتر، دارای تعدادی شاخک عمودی می باشند. این شاخک های تیوب مانند نیز ممکن است دچار ترک و شکستگی شوند و نیاز یه تعویض داشته باشند. قطعات دیگری که در هنگام چک کردن شاخک ها باید بررسی کنید، اورینگ هر کدام از شاخک ها، واشر دیافراگم، صفحه های بالا و پایین شاخک ها و همچنین شل شدن پیچ های صفحات می باشند.


ترک و شکستگی در لوله عمودی

با گذشت زمان، لوله عمودی مونتاژ شده درون مخزن فیلتر ممکن دچار ترک شده و خاک دیاتومه از طریق آن وارد آب استخر شود. همزمان با بررسی لوله برای یافتن هرگونه ترک و شکستگی، اورینگ های مرتبط با آن را نیز بررسی کنید. اگر اوربنگ نشانه هایی از سایش و خرابی دارد، حتما آن را تعویض کنید، چون ممکن است آببندی را به صورت صحیح انجام ندهد.


خرابی منیفولد

منیفولد قطعه ای است که درون مخزن فیلتر و روی شبکه ها نصب می شود و آن ها را به صورت منظم کنار یکدیگر نگه می دارد. در اینجا این احتمال وجود دارد که منیفولد دچار ترک و شکستگی شده و یا اورینگ آن پوسیده و خراب شده باشد. اگر اورینگ خراب باشد، می توانید با تعویض این قطعه کوچک مشکل را رفع کنید، اما در صورت شکستگی منیفولد باید هزینه ی بیشتری برای تعویض آن بپردازید.


خرابی شیر چندراهه

اگر تمامی قطعات داخل مخزن فیلتر سالم باشند، ممکن است شیر چندراهه نصب شده در بالا و یا کنار فیلتر آسیب دیده باشد و خاک دیاتومه از طریق آن وارد استخر شود. این مشکل می تواند به دلیل سایش و پارگی واشر درون شیر روی دهد. یک علت شایع برای این مشکل تغییر موقعیت شیر توسط صاحب استخر در هنگام روشن بودن پمپ می باشد.


وجود نشتی در قسمت مکش پمپ

شاید تعجب کنید اما ممکن است فیلتر دیاتومه کاملاً سالم باشد و مشکل ناشی از پمپ تأمین فشار سیستم فیلتراسیون باشد. زمانی که پمپ خاموش است، نشتی در قسمت مکش پمپ می تواند خاک دیاتومه را از طریق اسکیمر و یا خط مکش اصلی وارد آب استخر کند. اگر فیلتر را به صورت کامل بررسی کرده و مشکلی در آن نیافتید، قسمت مکش پمپ را جهت یافتن نشتی بررسی کنید. برخی از قطعات که معمولا نیاز به بررسی دارند، اورینگ درپوش اسکیمر پمپ، اورینگ درپوش تخلیه و اورینگ مهره ماسوره ها می باشند.


اگر پس از بررسی تمامی موارد فوق، مشکل استخرتان حل نشد، می توانید با کارشناسان ما در پولبان با شماره تلفن 44435674-021 تماس گرفته و راهنمایی کاملتری را به صورت کاملا رایگان دریافت کنید.