Identifying Pool Stains

شناسایی انواع لکه های استخر شنا


نوشته شده توسط : حسام الدین پولادی


بیشتر لکه های استخر هنگامی که تعادل شیمیایی آب برقرار نیست و مقدار مواد آلی و یا ترکیبات فلزی در آب بیشتر از حد اشباع است، به وجود می آیند. ضدعفونی نادرست و سطح PH و قلیائیت خارج از محدوده مجاز می تواند شرایط را جهت ایجاد لکه های آلودگی و لکه های فلزات مخرب روی سطوح استخر، مهیا کند. در ادامه به نحوه شناسایی انواع لکه های استخر خواهیم پرداخت.


منابع مشترک لکه های استخر


بقایای مواد آلی مانند برگ ها، توت، میوه بلوط و ... می توانند لکه هایی روی سطوح از خود به جای بگذارند، لذا باید در اسرع وقت لکه ها را پاک کنید. در بعضی مناطق، لکه برگ های درخت بلوط بسیار مشکل ساز هستند. معمولاً لکه های ناشی از مواد آلی قهوه ای رنگ هستند.

جلبک ها می تواند رنگ آب استخر را تغییر دهند(معمولا جلبک سبز) و همچنین لکه هایی روی سطوح ایجاد کنند. بیشتر جلبک های متداول استخری با رنگ های خودشان شناخته می شوند، مانند جلبک سبز، جلبک سیاه و جلبک زرد یا خردلی.

فلزاتی مانند آهن و مس به صورت طبیعی در آب یافت می شوند، اما از طریق منابع دیگر مانند لوله کشی ها، کود و سموم آفت کش نیز ممکن است وارد آب استخر شوند. مس همچنین ممکن است از طریق هیتر استخر که معمولا دارای مبدل های حرارتی از جنس مس هستند، و ضد جلبک ها وارد آب استخر شود.

یکی از مشکلاتی که در رابطه با فلزات در آب وجود دارد این است که آب بخار می شود ولی مقدار فلزات ثابت باقی می ماند و به مرور زمان غلظت آن ها در آب افزایش می یابد. هنگامی که مقدارشان به نقطه اشباع می رسد، آب استخر نمی تواند مقدار بیشتری از آن فلزات را در خود حل کند. در این حالت فلزات شروع به جدا شدن از آب استخر و چسبیدن به سطوح کرده و لکه هایی را به وجود می آورند.


چگونه لکه ها را بشناسیم؟

شناسایی لکه ها یک مهارت است. بدون شک شما می توانید تصاویری را از اینترنت گرفته و با لکه های استخر خود مقایسه کنید، اما ترکیبات مختلف می توانند لکه های مشابهی ایجاد کنند. بنابراین بهتر است حدس و گمان را کنار بگذارید. در ادامه لیستی ار لکه های و ویژگی های آن ها را معرفی کرده ایم و در پایان به آزمایش واقعی لکه ها خواهیم پرداخت.


مواد آلی: اثری به شکل شاخ و برگ درختان و ... که روی سطح پوسیده شده اند داشته و معمولاً رنگ قهوه ای دارد.


جلبک سبز: رنگ آب را به سبز تغییر داده و همچنین روی سطوح استخر را نیز با رنگ سبز می پوشاند.


جلبک خردلی (زرد): این نوع جلبک به رنگ قهوه ای-زرد بوده و دارای بافتی نرم می باشد که در مناطق سایه رشد می کند.


جلبک سیاه: این نوع جلبک به صورت نقطه نقطه و خوشه ای بوده که ریشه آن روی سطوح استخر رشد می کنند.


آهن: رنگ لکه ها در این حالت از زرد به رنگ زنگ آهن تا قهوه ای تیره تغییر می کند.


مس: در ابتدا و قبل از آنکه روی سطوح لکه ای ایجاد کند، آب استخر را به رنگ آبی در می آورد. لکه های آن روی سطوح معمولاً به رنگ سبز آبی می باشد، اما ممکن است به رنگ های خاکستری، سیاه و قهوه ای نیز دیده شود. زمانی که مقدار سیانوریک اسید در آب بالا باشد، رنگ لکه های مس می تواند به رنگ بنفش نیز ظاهر شود.


منگنز: در برخی از مناطق، منگنز در آب چاه ها یافت می شود که می تواند رنگ آب را به بنفش تغییر داده و لکه هایی به رنگ قهوه ای-سیاه و یا بنفش روی سطوح ایجاد کند.


آزمایش لکه ها

در اغلب موارد بهترین راه جهت شناسایی لکه های استخر، استفاده از یک کیت شناسایی لکه است. برای آهن می توانید از یک روش ساده با استفاده از ویتامین سی استفاده کنید. یک قرص ویتامین سی را به مدت 30 ثانیه روی لکه نگه دارید. اگر رنگ لکه کمرنگ و یا ناپدید شود، لکه ها ناشی از آهن بوده و می توانید از اسکوربیک اسید برای رفع لکه ها از روی سطح استفاده کنید. در غیر این صورت می توانید اطمینان یابید که لکه ی آهن ندارید.

به همین ترتیب برای تشخیص لکه ناشی از برگ درختان و دیگر مواد آلی تجزیه شده، یک قرص تری کلر را روی لکه قرار دهید تا تاثیر آن را مشاهده کنید. کلر رنگ لکه های مواد آلی را کمرنگ می کند، اما روی لکه فلزات اثری ندارد. یکی از روش های حذف لکه های قهوه ای ناشی از مواد آلی و شاخ و برگ درختان، شوک دادن به استخر جهت بالابردن مقدار کلر آزاد آب است.

برای بقیه لکه ها پیشنهاد می کنیم در صورت امکان از تست کیت های مخصوص تشخیص لکه ها استفاده کنید تا مطمئن شوید راه حل درستی برای از بین بردن لکه ها انتخاب می کنید. حدس و گمان در تشخیص لکه ها منجر به راه حل اشتباه و در نتیجه هدر رفت پول و زمان شما خواهد شد، همچنین این راه حل اشتباه ممکن مشکلات بیشتری نیز به وجود آورد. به یاد داشته باشید که قبل از تشخیص و اقدام به پاک کردن لکه ها از روی سطوح، از تعادل شیمیایی آب اطمینان حاصل کنید. در بعضی موارد ممکن است با وجود تشخیص درست نوع لکه، راه حل انتخابی مشکل را کامل حل نکند که در این صورت باید چند بار این کار را تکرار کرد تا به نتیجه دلخواه برسیم.