5 Signs you need to replace your pool cartridge

5 نشانه جهت تعویض فیلتر کارتریج استخر شنا


نوشته شده توسط : حسام الدین پولادی


به دنیای شگفت انگیز فیلترهای کارتریج استخر شنا خوش آمدید! از مزایای فیلترهای کارتریجی، نیاز به هزینه و نگهداری کمتر نسبت به فیلترهای دیاتومی (DE) و عملکرد فیلتراسیون بهتر نسبت به فیلترهای شنی می باشد. تنها قطعه مصرفی فیلتر کارتریج، کارتریج آن می باشد که پس از گذشت مدتی از کارکرد آن، باید تعویض گردد. یکی از کارهای سخت صاحبان استخر، تشخیص زمان تعویض کارتریج هاست که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

نگهداری از فیلتر کارتریج را می تواند به دو دسته تعمیر و نگهداری روتین و اساسی تقسیم نمود. نگهداری روتین شامل تعمیر و نگهداری هفتگی مانند بررسی فشار آب، تمیزکردن سطحی و گاهاٌ تمیز کاری عمیق کارتریج می باشد. نگهداری اساسی شامل تشخیص زمان تعویض کارتریج و تعویض آن می باشد. در این راهنما چند نشانه مهم که نشان دهنده زمان تعویض کارتریج است را بیان می کنیم.


فشار بالا درون مخزن فیلتر کارتریج


گیج فشار بالای فیلتر فشار درون مخزن فیلتر را نشان می دهد. معمولا یکی از دلایل فشار بالای درون فیلتر کثیف شدن کارتریج می باشد که ممکن است با شستشوی سطحی برطرف گردد. اگر پس از شستشوی سریع کارتریج، فشار درون فیلتر کاهش پیدا نکند، باید از روش های شستشوی عمیق مانند خواباندن کارتریج درون مواد شوینده مخصوص به مدت چند ساعت، استفاده کرد. اما اگر همچنان فشار کاهش نیافت، کارتریج را تعویض کنید.

کارتریج ها از مواد پلی استر به نام Remar ساخته می شوند. هنگامی که مواد Remar اشباع می شوند، جریان آب عبوری را محدود می کنند و نیاز به تمیز کردن دارند. در نهایت ذرات کثیفی موجود در آب به گونه ای به کارتریج می چسبند که با آب گرفتن و یا خیساندن در مواد شیمیایی نمی توان این ذرات را از سطح کارتریج جدا کرد و تنها راه چاره تعویض کارتریج است.

**قبل از شستشوی فیلتر کارتریج حتما با سازنده در مورد نحوه شستشو مشورت کنید و یا دستورالعمل آن را به دقت بخوانید.**


شکستگی سرپوش (End Caps) بالای کارتریج


سرپوش پلاستیکی روی کارتریج همانند یک نگهدارنده عمل کرده و لایه های کارتریج را محکم کنار هم نگه می دارد تا شکل منظم خود را حفظ کنند. این سرپوش از پلاستیک سنگین ساخته می شود اما بسته به شیمی آب می تواند شکننده شود.

هنگامی که سرپوش دچار ترک یا شکستگی می شود، بهترین کار تعویض کارتریج است. اگر کارتریج با سرپوش شکسته دوباره مورد استفاده قرار گیرد، ممکن است قطعه ای از آن جدا شده و با گردش درون سیستم فیلتراسیون به تجهیزات آسیب برساند.


مسطح شدن چین های کارتریج

هنگامی که Remar با ذرات آلودگی اشباع می شود، چین های کارتریج دچار تغییر شکل می شوند. این تغییر شکل اصلاحاً فلت یا مسطح شدن نامیده می شود و توانایی عبور آب و عملکرد فیلتراسیون فیلتر به شدت کاهش می یابد. شکستن یا کنده شدن نوار نگهدارنده دور کارتریج نیز می تواند باعث بروز این مشکل گردد.


فرسوده و کهنه شدن کارتریج


بر اثر سایش طبیعی و فشار آب عبوری و همچنین مواد شیمیایی و ذرات آلودگی که درون کارتریج به دام می افتند، کارتریج به مرور زمان فرسوده می شود. با ایجاد سوراخ و حفره درون کارتریج، آلودگی ها دوباره وارد استخر می گردد و فیلتراسیون ناکارآمد خواهد بود.

برای یافتن محل سایش و فرسودگی، قسمت های خزدار ایجاد شده روی سطح کارتریج را بررسی کنید. این قسمت ها در اثر ریش ریش شدن بدنه کارتریج به وجود می آیند. در صورت مشاهده این شرایط، حتما کارتریج را تعویض کنید، زیرا این نقاط کوچک به مرور گسترش یافته و کارتریج از همان نقطه شکافته می شود.


کارتریج له شده


له شدن کارتریج معمولا ناشی از خراب شدن هسته داخلی آن است. هسته داخلی کارتریج یک استوانه قفس مانند از جنس پلاستیک تقویت شده است که از فروپاشی صفحات کارتریج جلوگیری می کند. خرابی و شکستگی این قطعه می تواند باعث مچاله شدن کارتریج شود.

دلایل اولیه این موضوع، وجود ترک در هسته داخلی کارتریج قبل از نصب، کارتریج غیر استاندارد و یا سایز خیلی کوچک کارتریج می باشد. دلیل ثانویه آن نیز انتخاب و نصب سایز نامناسب کارتریج توسط صاحب استخر می باشد.

اگر به هر کدام از این نشانه ها برخورد کردید، بهترین کار تعویض کارتریج فیلتر است. همچنین یادتان باشد که جهت یافتن مشکل فیلتر کارتریج و یا هرگونه سوال دیگر در زمینه استخر و جکوزی، می توانید با کارشناسان ما در پولبان با شماره تلفن 44435674-021 در تماس باشید تا راهنمای شما باشند.