Learn How Your Pool Works

استخر شنا چگونه کار می کند؟


نوشته شده توسط : حسام الدین پولادی


نکته جالبی که در مورد استخر شنا وجود دارد این است که تمامی آن ها عمکرد مشابهی دارند. فارغ از انداره، شکل و دیگر مشخصات استخر، تمامی آنها متشکل از سیستم فیلتراسیون و ضدعفونی بوده تا به صورت مداوم آب استخر تمیز و سالم بماند. اما واقعا استخر شنا چگونه کار می کند؟

به عنوان یک صاحب استخر، ممکن است تنها با نحوه کنترل تجهیزات استخر آشنایی داشته باشید و از عملکرد آنها بی اطلاع باشید.

از نظر استقرار دو نوع استخر وجود دارد، استخرهای روی زمین و درون زمین. استخر روی زمین ارزانترین و آسانترین حالت ساخت استخر می باشد، که معمولا در آن از کیت های پیش ساخته استفاده شده و به راحتی توسط یک تکنسین حرفه ای استخر، نصب می شوند. از سوی دیگر، استخر درون زمین از گانیت (gunite)، بتن، فایبرگلاس و یا ورق وینیل ساخته می شود. با وجود اینکه طراحی این استخرها متفاوت است، اما همه آن ها از همان سیستم پایه لوله کشی و فیلتراسیون استفاده می کنند.

 

جریان آب

جهت حذف مواد معلق و آلودگی ها از آب استخر شنا، بایستی آب درون یک سیستم فیلتراسیون در گردش باشد. به صورت معمول، آب از طریق دو یا چند مسیر تخلیه اصلی در کف استخر و همچنین چندین اسکیمر موجود در لبه بالا و دور تا دور استخر وارد مسیر فیلتراسیون می گردد. اسکیمرها با به حرکت در آوردن آب، کف و آشغال های سطح آب را خارج کرده و درون سبد استرینر خود جمع می کنند. این کار سبب می شود تا آب استخر به صورت یکسان گرم شده و مواد شیمیایی به صورت یکنواخت پخش گردد.

سپس آب از طریق پمپ استخری به سمت فیلتر، هیتر و سیستم ضدعفونی فرستاده شده و به داخل استخر بازمی گردد. ممکن است جهت انتقال آب به داخل آبنما و جت ها نیاز به یک پمپ اضافی نیز باشد.

How a swimming pool operates.
نحوه عملکرد استخر شنا

 

پمپ و فیلتر

جهت جلوگیری از رشد جلبک و سایر آلودگی های مضر، فیلتر استخر بایستی به صورت منظم در حال کار باشد. با این حال، بدون پمپ، سیستم فیلتراسیون کار نخواهد کرد و استخر شما برای استفاده بیش از حد کثیف خواهد بود.

پمپ

پمپ قلب سیستم تصفیه استخر است. موتور الکتریکی روی پمپ پروانه داخل محفظه را چرخانده و آب را به سمت مسیر خروجی پرتاب می کند. هنگامی که آب از درون اسکیمر کشیده می شود از پورت مکش پمپ وارد پمپ می شود. پورت مکش پمپ شامل درب استرینر، اورینگ استرینر، سبد استرینر، دیفیوزر، پروانه و آب بند شفت می باشد. آب از داخل پمپ عبور کرده و از پورت تخلیه به سمت فیلتر استخر خارج می شود.

فیلتر

در طول عملیات فیلتراسیون، آب کثیف استخر وارد مسیر ورودی فیلتر شده و از طریق نازل ها درون مخزن فیلتر پخش می شود. نیروی گرانش آب را به سمت پایین کشیده و بسته به نوع فیلتر: شنی، کارتریجی و یا دیاتومیت، آلودگی و مواد معلق موجود در آب گرفته می شود. تفاوت عدد نمایش داده شده توسط گیج فشار در ورودی و خروجی فیلتر، میزان گرفتگی فیلتر را نشان می دهد. اگر اختلاف عدد این دو گیج بیشتر از 7psi باشد، بدین معنی است که فیلتر نیاز به شستشو و بکواش دارد.

 

Pool pump parts
اجزای پمپ استخری

 

تعادل شیمی آب استخر شنا

اگرچه فیلتر وظیفه سنگین تمیز و سالم نگه داشتن آب استخر را برعهده دارد، اما تعادل شیمی آب نیز بسیار مهم بوده و باعث می شود تا بهترین حس ممکن از شنا در استخر به شناگر منتقل شود. تعادل آب استخر علاوه بر اینکه برای استخرتان ضروری است، باعث می شود تا تجهیزات استخر بهترین عملکرد خود را داشته باشند و عمر مفیدشان بالاتر رود. استخری که با آب تصفیه و ضدعفونی نشده پر شده باشد مکان مناسبی برای رشد پاتوژن ها و سایر میکروارگانیسم های ناقل بیماری می باشد. عدم تعادل آب استخر می تواند به قسمت های مختلف استخر آسیب رسانیده، پوست و چشم را تحریک کرده و همچنین آب استخر را بسیار کدر و به رنگ خاکستری درآورد. این مشکل تجربه ناخوشایندی برای صاحب استخر می باشد.

کلر

محبوب ترین ضدعفونی کننده آب استخر کلر است. هنگامی که کلر به آب اضافه می شود با آن ترکیب شده و ترکیبات شیمیایی مختلف دیگری تولید می کند. کلر معمولا به صورت مایع؛ پودر و قرص تولید می شود. کارشناسان استخر پیشنهاد می کنند که کلر در انتهای مراحل تصفیه و فیلتراسیون آب و قبل از برگشت آب به داخل استخر، توسط یک سیستم تزریق به آب استخر اضافه شود. اگر کلر به صورت مستقیم به آب استخر اضافه شود، کلر در برخی مناطق خاص جمع شده و به صورت یکسان در آب پخش نمی شود. یکی از مهمترین ترکیبات شیمیایی حاصل از ترکیب شدن کلر با آب که گندزدای قوی تری است، هیپوکلریت اسید می باشد. اما هیپوکلریت اسید بسیار ناپایدار است لذا ممکن است با سایر مواد شیمیایی واکنش داده تا ترکیبات جدید ایجاد کند و همچنین نور خورشید نیز سبب کاهش مقدار آن می شود. معمولا در کلریناتورها از یک عامل تثبیت کننده مانند سیانوریک اسید استفاده می شود تا ترکیبات پایدارتری ایجاد گردد.

 

گرمایش آب استخر

هیچ کس دوست ندارد در یک استخر کثیف و یا سرد شنا کند. هیترهای استخر شنا به صورت فزاینده یی محبوب شده و جزء اصلی تجهیزات استخر شده اند. روش های مختلفی برای گرمایش استخر وجود دارد مانند: هیترهای برقی، هیترهای گازی، مبدل ها، هیت پمپ ها، پنل ها و یا پوشش های خورشیدی. بسیاری از صاحبان استخر از ترکیبی از این سیستم ها برای رسیدن به حداکثر گرمایش در مقابل حداقل انرژی مصرفی، استفاده می کنند. با این حال هیترهای گازی همچنان بیشترین محبوبیت را دارند. هیترهای گازی پروپان و گاز طبیعی به سرعت آب استخر را گرم می کنند و قادر هستند دمای آب را در محدوده مناسب ثابت نگه دارند.

 

هیت پمپ

هیت پمپ یا پمپ حرارتی یک روش بسیار کارآمد و سازگار با محیط زیست برای گرم کردن استخر است. این سیستم می تواند هزینه های عملیاتی را به صورت قابل ملاحظه ای کاهش دهد، اما برخلاف هیترهای گازی، اثربخشی پمپ حرارتی وابسته به آب و هوای محیط است. پمپ حرارتی گرما را از هوای محیط اطراف استخراج کرده، مقدار گرما را از طریق کمپرسور افزایش داده و سپس گرما را به آب منتقل می کند. پمپ حرارتی در دمای محیط اطراف کمتر از 45 درجه فارنهایت (7.2 درجه سلسیوس) کار نمی کند. بنابراین بر اساس دمای متوسط جایی که زندگی می کنید، پمپ حرارتی استخر می تواند بهترین انتخاب برای گرمایش استخرتان باشد یا نباشد!

 

هیتر گازی

هیتر گازی دارای مشعلی بوده که یک مبدل حرارتی فلزی را گرم می کند. پس از آنکه آب در سیستم فیلتراسیون از فیلتر عبور کرد، وارد هیتر گازی می شود. گاز در یک محفظه احتراق می سوزد و آب عبوری را گرم می کند. با گذشت زمان، آب استخر سیرکوله شده و هر بار که از داخل هیتر عبور می کند، گرم می شود تا دمای آن ثابت بماند.

How Heat Pumps Work
نحوه عملکرد پمپ حرارتی

طول عمر تجهیزات استخر بسته به موقعیت مکانی، تعداد دفعات کارکرد تجهیزات و شیمی آب استخر، متفاوت است. ما راهنمایی ها و پیشنهادهای لازم برای نگهداری استخرتان در شرایط ایده آل را برایتان در این وبسایت آماده کرده ایم. و همچنین در صورت نیاز می توانید با کارشناسان ما جهت دریافت مشاوره رایگان در ارتباط باشید. هیچ چیز بدتر از صرف پول و زمان برای حل مشکلی که می توانست همان روز اول به آسانی رفع شود نیست!